Najważniejsze korzyści:
-
zabieg jest bezbolesny i nie prowadzi do uszkodzenia nerwów skórnych;
-
brak działania termicznego;
-
doskonały i długotrwały efekt kosmetyczny;
-
procedura przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym;
-
małe ryzyko powikłań i nawrotów;
-
możliwość szybkiego powrotu do codziennych aktywności.
Zakres cenowy:
-
zabieg na jedną nogę: 2 500 zł;
-
zabieg na dwie nogi: 3 500 zł.
Czas trwania:
Około 30-45 minut.
Rekonwalescencja:
Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu i stopniowo wraca do codziennych aktywności. Nie stosuje się nacięć na skórze. Pończocha uciskowa w okresie pozabiegowym powinna być noszona przez 10-14 dni.
Pacjenci Kliniki Flebologii w Warszawie bardzo często pytają o skuteczność skleroterapii w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych. Jest to pytanie trafne, a zarazem mało precyzyjne. W swojej praktyce codziennej wykorzystujemy bowiem różne warianty tej metody leczenia żylaków, dostosowane do konkretnych potrzeb i sytuacji klinicznej. Nie można zatem wprost odpowiedzieć na tak zadane pytanie.
Metodą, która w ostatnich latach coraz częściej zastępuje klasyczną echoskleroterapię igłową jest przezskórna cewnikowa echoskleroterapia, wykonywana w miejscowym znieczuleniu tumescencyjnym. Ma ona jednak ograniczoną skuteczność w zamykaniu dużych i krętych pni naczyniowych.
W Klinice Flebologii w Warszawie na co dzień stosujemy ulepszony wariant tej metody, wykorzystując w tym celu nowoczesny system FLEBOGRIF, opracowany przez firmę BALTON w oparciu o zasadę obliteracji mechano-chemicznej (ang. mechano-chemical endovenous ablation).
Co wyróżnia system FLEBOGRIF wśród innych metod opartych na podawaniu piany?
Zasada działania systemu FLEBOGRIF jest nieco bardziej złożona niż klasycznej echoskleroterapii igłowej, opierającej się jedynie na chemicznym drażnieniu śródbłonka naczyniowego żył po wprowadzeniu tzw. sklerozantu.
W systemie FLEBOGRIF wykorzystywane są jednocześnie dwa mechanizmy doprowadzające do wyłączenia żylaka z krwiobiegu i finalnie do jego zamknięcia. Odpowiednio przygotowany system cewników, wprowadzanych wyjątkowo małoinwazyjnie, powoduje mechaniczne uszkodzenie śródbłonka naczyniowego żył z następczą reakcją obkurczania naczynia i zarastania, wywołaną podaniem spienionych sklerozantów.
Takie podejście zapewnia lepsze efekty leczenia obliteracyjnego. Reakcja włóknienia naczynia żylnego od środka jest o wiele bardziej skuteczna niż w przypadku najpowszechniej stosowanej echoskleroterapii igłowej.
Ma to kluczowe znaczenie w przypadku większych żylaków, których średnica maksymalna przekracza 6 mm. W tych sytuacjach klasyczna echoskleroterapia igłowa staje się zabiegiem mniej efektywnym, którego skuteczność w obserwacji kilkuletniej dochodzi co najwyżej do 70%.
Niewątpliwe zalety obliteracji mechano-chemicznej przy użyciu systemu FLEBOGRIF to m.in.:
- względnie niski koszt zabiegu (blisko 2-razy tańszy niż laseroterapia wewnątrzżylna czy skleroterapia wykonywana metodą ClariVein)
- 20-30 min. procedura wykonywana w warunkach ambulatoryjnych
- brak znieczulenia w kręgosłup, brak znieczulenia tumescencyjnego
- natychmiastowy powrót do aktywności
- znikome ryzyko powikłań
- wysoka skuteczność zabiegu (przewyższająca skuteczność klasycznej echoskleroterapii)