Najważniejsze korzyści:
-
bezbolesność i brak konieczności wykonywania znieczulenia miejscowego lub ogólnego;
-
długotrwałe wyłączenie niewydolnych pni żylnych;
-
dobry efekt kosmetyczny;
-
możliwość przeprowadzania zabiegu w warunkach ambulatoryjnych;
-
nikłe ryzyko powikłań i nawrotów;
-
szybki powrót do codziennych aktywności.
Zakres cenowy:
-
zabieg klejenia żylaków metodą iniekcyjną (jedna okolica): 2 000 zł;
-
zbieg klejenia żylaków na jednej nodze (klej podawany wewnątrznaczyniowo przez cewnik): od 5 000 zł.
Czas trwania:
Zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut.
Rekonwalescencja:
Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się czasową rezygnację z intensywnych ćwiczeń siłowych i noszenie specjalnych pończoch uciskowych przez pierwsze 24 godziny, a następnie w ciągu 7-14 dni przez kolejne 2 tygodnie.
Najważniejsze korzyści:
-
bezbolesność i brak konieczności wykonywania znieczulenia miejscowego lub ogólnego;
-
długotrwałe wyłączenie niewydolnych pni żylnych;
-
dobry efekt kosmetyczny;
-
możliwość przeprowadzania zabiegu w warunkach ambulatoryjnych;
-
nikłe ryzyko powikłań i nawrotów;
-
szybki powrót do codziennych aktywności.
Zakres cenowy:
-
zabieg klejenia żylaków metodą iniekcyjną (jedna okolica): 2 000 zł;
-
zbieg klejenia żylaków na jednej nodze (klej podawany wewnątrznaczyniowo przez cewnik): od 5 000 zł.
Czas trwania:
Zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut.
Rekonwalescencja:
Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się czasową rezygnację z intensywnych ćwiczeń siłowych i noszenie specjalnych pończoch uciskowych przez pierwsze 24 godziny, a następnie w ciągu 7-14 dni przez kolejne 2 tygodnie.
Lekarze Kliniki Flebologii w Warszawie jako pierwsi wprowadzili do Polski pionierskie zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych przy użyciu systemu VenaSeal. Członkowie naszego zespołu: Tomasz Grzela, Cezary Szary, Justyna Wilczko zaczęli wykonywać procedury wewnątrzżylnego klejenia żylaków po odbyciu certyfikowanego szkoleniaprzeprowadzonego pod kierownictwem Doktora Jensa Alma z Hamburga.
Pierwszym na rynku zestawem do wewnątrzżylnego klejenia niewydolnych pni żylnych na nogach (system wszedł do użycia na przełomie 2011/12) był amerykański system VenaSeal. Na początku swojej historii dystrybuowany był przez amerykańską firmę Sapheon. Od 2014 r. system VenaSeal znajduje się w portfolio znanej na całym świecie firmy Medtronic.
Główne badanie kliniczne dotyczące klejenia żylaków o nazwie VeClose, porównywało skuteczność dwóch systemów wewnątrzżylnych: VenaSeal i stosowanego od lat systemu ClosureFast (EVRF). W badaniu dowiedziono nieco większej skuteczności metody klejenia w ocenie krótkoterminowej. W obserwacji półrocznej odsetek skutecznie zamkniętych żylaków na nogach przy zastosowaniu systemu VenaSeal wyniósł 98,9%. Po 12 miesiącach obserwacji okazało się, iż odsetek skutecznie zamkniętych żył na nogach jest zbliżony i wynosi około 97% przy zastosowaniu obu metod leczenia.
Najnowsze dane z badania VeClose, udostępnione po 2 latach obserwacji, dowiodły 94,3% skuteczności metody klejenia żylaków systemem VenaSeal, przy 94.0% u pacjentów leczonych ClosureFast.
Chwilę później na rynku europejskim (2014 r.) pojawił się kolejny system o nazwie VariClose, służący do małoinwazyjnego klejenia żylaków kończyn dolnych z dostępu przezskórnego.
W Polsce pierwsze zabiegi klejenia żylaków systemem VariClose, we współpracy z jego producentem firmą Biolas, zostały wykonane wiosną 2015 r. przez lekarzy Tomasza Grzelę i Cezarego Szarego. W roku 2016 lekarze z zespołu Kliniki Flebologii jako pierwsi w Polsce zaczęli stosować klej tkankowy nowej generacji o nazwie VenaBlock, służący do leczenia szerszego spektrum chorób żylnych. Więcej o leczonych przez nas patologiach żylnych przeczytacie Państwo poniżej.
W Polsce pierwsze badanie porównawcze zestawiające dwie techniki wewnątrzżylne terminczą i chemiczną (klejową), systemami ELVeS 1470 nm i VenaBlock, zostało przeprowadzone w Klinice Flebologii w latach 2017/2018 na grupie ponad 80 pacjentów. Pozwoliło ono jeszcze lepiej uściślić wskazania do "systemów klejowych" w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych.
Według naszej oceny klejenie żylaków kończyn dolnych takimi systemami jak VenaBlock czy VenaSeal, to podejście wyjątkowo bezpieczne, mało uciążliwe dla pacjenta i co najważniejsze pozwalające zamykać żylaki z bardzo wysoką skutecznością przy dobrze wyselekcjonowanej grupie pacjentów.
Co czyni metodę klejenia żył wyjątkową na tle innych sposobów małoinwazyjnego likwidowania żylaków?
Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych systemami VenaSeal, VariClose i VenaBlock zaliczane są do grupy procedur nietermicznych. W czasie ich wykonywania nie jest wymagane tumescencyjne znieczulenie nasiękowe. Wynika to z faktu, iż w czasie klejenia żylaków generowana w wyniku polimeryzacji energia cieplna jest nieodczuwalna przez pacjenta. W czasie przeprowadzania wewnątrzżylnych procedur termicznych, wykorzystujących technologię laserową (EVLA), efekt przegrzanej pary wodnej (SVS) czy falę radiową (EVRF), znieczulenie tumescencyjne na przebiegu całej żyły jest czymś koniecznym.
Czym różnią się od siebie systemy VariClose, VenaBlock i VenaSeal?
We wszystkich systemach klejenia żylaków kończyn dolnych (VariClose: ang. varix - żylak, ang. close - zamykać; VenaBlock: łac. vena - żyła, ang. block - blokować; VenaSeal: łac. vena - żyła, ang. seal - kleić) wykorzystywana jest ta sama zasada działania kleju tkankowego z grupy cyjanoakrylatów. Mieszanka specjalnie przygotowanych związków chemicznych przeznaczonych do bezpiecznego stosowania wewnątrznaczyniowego, polimeryzuje w świetle żyły w sposób kontrolowany, zapoczątkowując proces klejenia, a następnie nieodwracalnego włóknienia żylaka. Po kilku tygodniach (rzadziej miesiącach) dochodzi finalnie do reakcji zarastania światła naczynia i jego unieczynnienia (zostaje wyłączone z krwiobiegu).
Różnica w działaniu współczesnych systemów do klejenia żył tkwi w różnej gęstości i lepkości związków wykorzystywanych do zamykania naczyń, co przekłada się na ich różne czasy polimeryzacji. System VariClose pozwala na nieco szybszą likwidację żylakówniż przy użyciu metody VenaSeal. Podobnie system VenaBlock, który jest obecnie najbardziej uniwersalnym i najszybszym systemem do zamykania żył, nie tylko żylaków. System VenaSeal ma jednak inne zalety, których poznanie wymaga nabrania doświadczenia w wykonywaniu tego typu zabiegów. Z naszej praktyki wynika, iż większość procedur klejenia systemem VariClose trwa do 20-25 minut, a systemem VenaSeal do 5-10 minut dłużej. Zamykanie żylaków systemem VenaBlock to kompletna rewolucja czasowa, przeciętny czas zamykania żylaka przy użyciu tego systemu to 7-10 min.
Jak przebiega procedura klejenia żylaków?
Zabieg klejenia żylaków na nogach w większości przypadków zastępuje metodę klasycznego, chirurgicznego ich usuwania. Przeprowadzany jest ambulatoryjnie, w warunkach komfortowych dla pacjenta. Procedurę klejenia żylaków na jednej nodze przeprowadza się średnio w ciągu 10-25 min., na obu nogach jednocześnie zwykle do 20-45 min. Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych wykonywane są w Klinice Flebologii przez dwóch lekarzy specjalistów, zawsze pod kontrolą sondy USG o wysokiej rozdzielczości. Taki sposób przeprowadzania zabiegów na żylakach zapewnia precyzję, dobrą kontrolę i łatwe, niechirurgiczne (bez cięć) dojście do naczynia. Procedura klejenia, poza punktowym znieczuleniem w miejscu przezskórnego dojścia do żylaka, nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego.
W Klinice Flebologii w większości przypadków dostęp do naczynia żylnego uzyskujemy przy pomocy wyjątkowo delikatnych zestawów do nakłuć skóry, dzięki temu unikamy jej nacinania i wyciągania na wierzch. Skóra po zabiegu pozostaje bez szpecących blizn, co ma duże znacznie dla pozabiegowej estetyki nogi.
Sam zabieg wpuszczania kleju do światła naczynia odbywa się w przypadku wszystkich metod (VenaSeal, VariClose lub VenaBlock) z różną prędkością. W tych wszystkich metodzach klej podawany jest przy pomocy specjalnie skalibrowanych dozowników o wyglądzie pistoletu. Ten sposób aplikacji kleju zapewnia należytą precyzję i bezpieczeństwo pacjenta w czasie zabiegu.
Jakie są zalety zabiegów klejenia żylaków na nogach systemami VariClose, VenaBlock czy VenaSeal?
Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych należy do najnowszych i najbardziej obiecujących ze wszystkich małoinwazyjnych wewnątrzżylnych metod leczenia niewydolności żylnej. W naszej praktyce codziennej klejenie żylaków stosujemy również w połączeniu z uniwersalną metodą skleroterapii piankowej, wykorzystując do tego celu jej różne autorskie modyfikacje. Stosowane przez nas techniki leczenia pozwalają nam jeszcze bardziej zwiększać skuteczność metody klejenia żylaków.
Zabiegi klejenia żył systemami VariClose, VenaBlock czy VenaSeal mają wiele istotnych zalet na tle wszystkich metod leczenia żylaków, tych chirurgicznych, jak i nowocześniejszych niechirurgicznych.
Klejenie żylaków - jakie są zalety tej metody?
W filmie instruktażowym ekspert Kliniki Flebologii prezentuje podstawowe zalety metody klejenia żył.
Podstawowe zalety metody klejenia żylaków kończyn dolnych to:
- mała inwazyjność wykonywanej procedury (bez znieczulenia tumescencyjnego, bez konieczności nacinania skóry)
- krótki czas trwania procedury, po której pacjent opuszcza Klinikę i wraca natychmiast do codziennych obowiązków (nie jest wymagane zwolnienie z pracy)
- okres wstrzymywania się od większych obciążeń fizycznych jest krótszy niż po skleroterapii, laserze czy zamykaniu żylaków falą radiową
- w większości przypadków brak konieczności stosowania pończoch uciskowych w okresie pozabiegowym
- małe ryzyko przebarwień na skórze i zapaleń tkankowych w okolicach zamykanych żył
- możliwość przeprowadzania zabiegów na dwóch nogach jednocześnie
- wysoka skuteczność przy zamykaniu dużych pni żylnych i żylaków, których średnica przekracza nawet 10 mm (istotna przewaga nad skleroterapią piankową, której skuteczność drastycznie spada przy tak dużych średnicach naczyń żylnych!)
- wyjątkowo wysoka skuteczność zabiegu (wg badania VeClose w obserwacji 12-miesięcznej pełne zamknięcie zamykanego pnia żylnego jest na poziomie 97.2%, po 24 miesiącach 94.3%)
Czym charakteryzują się kleje tkankowe nowej generacji podawane do naczyń żylnych?
Kleje tkankowe nowej generacji używane w systemach VenaBlock i VariClose odznaczają się krótszym czasem polimeryzacji i inną konsystencją, co pozwala na bezpieczne ich podawanie do różnych typów naczyń żylnych, nie tylko do głównych pni żylnych, tak jak to się dzieje przy użyciu systemów cewnikowych.
System VenaBlock to nowy technologicznie typ zestawu do klejenia, który pozwala jeszcze szybciej, precyzyjniej i całkowicie bez znieczulenia, aplikować łatwo biodegradowalny klej cyjanoakrylowy do światła naczynia żylnego.
Zespół Kliniki Flebologii w Warszawie jako pierwszy ośrodek w Polsce zaczął w 2016 roku wykonywać zabiegi klejenia żylaków nowymi systemami VenaBlock i VeinOff.
VeinOff to z kolei nowa formuła zabiegu klejenia przy użyciu środka leczniczego bliźniaczego w stosunku do VenaBlock. System VeinOff w połączeniu z VenaBlock czy VariClose, pozwalają stosować klej nowej generacji do zamykania mniejszych, krótszych i bardziej krętych niż do tej pory naczyń żylnych. W Klinice Flebologii w Warszawie technikę klejenia przy użyciu systemów nowej generacji wykorzystujemy obecnie m.in. do leczenia krętych żylaków na nogach, żył przeszywających (tzw. perforatorów), żylaków atypowych czy żylaków okolic intymnych. Więcej o zastosowaniach flebologicznych nowych klejów tkankowych znajdziecie Państwo w dziale poniżej.
Jakiego typu zabiegi klejenia żył wykonywane są przez lekarzy Kliniki Flebologii?
Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych zyskały na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularność w Europie, w tym także w Polsce. Lekarze Kliniki Flebologii jako pierwsi w Polsce zaczęli stosować różne techniki klejenia żył. Na bazie swoich doświadczeń poszerzyliśmy ofertę zabiegów klejenia o leczenie wszystkich rodzajów niewydolności żylnej.
Na początku klejenie żył polegało jedynie na zamykaniu głównych pni naczyniowych, później żylaków podskórnych. W Klinice Flebologii w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych metodę klejenia wewnątrzżylnego, poza zamykaniem głównych pni żylnych, wykorzystujemy m.in. do zamykania i likwidowania:
- niewydolnych żył dodatkowych
- żylaków atypowych
- krętych gałęzi podskórnych
- niewydolnych perforatorów
Zespół lekarzy Kliniki Flebologii stosuje również z powodzeniem kleje tkankowe dedykowane do żył w leczeniu malformacji żylnych i często złożonych angiodysplazji naczyniowych, gdzie komponent żylny odgrywa kluczowe znaczenie. Więcej na ten temat można znaleźć w dziale: MALFORMACJE ŻYLNE.
W jakich przypadkach klinicznych zabieg klejenia żylaków jest metodą z wyboru?
Istnieją szczególne grupy pacjentów, w przypadku których zabiegi klejenia żył stosujemy w pierwszej kolejności. Należą do nich osoby chcące zlikwidować żylaki latem, wtedy kiedy noszenie wyrobów uciskowych jest dość uciążliwe, a ryzyko przebarwień wynikające z ekspozycji na słońce bardzo wysokie.
Do zabiegu klejenia żylaków kończyn dolnych kwalifikowani są w szczególności pacjenci z istotną niewydolnością tętnic kończyn dolnych (PAD, ang. peripheral artery disease), osoby z otyłością, osoby z obrzękami tłuszczowymi i limfatycznymi, u których dobór wyrobów uciskowych, bądź ryzyko niekorzystnych działań wynikających z ich stosowania, są zbyt wysokie. Zabiegi klejenia są również idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z ograniczonymi możliwościami poruszania się, kwalifikowanymi do różnego rodzaju zabiegów ortopedycznych (wymiany stawu kolanowego czy biodrowego).
Jakie badania laboratoryjne należy wykonać przed zabiegami klejenia żylaków na nogach?
- grupa krwi z czynnikiem Rh
- morfologia z rozmazem
- czasy krzepnięcia (INR, aPTT)
- elektrolity (Na+, K+)
- poziom kreatyniny
- glikemia na czczo (poziom glukozy)
- anty-HCV, HBsAg (lub przeciwciała anty-HBs u osób wcześniej zaszczepionych)
Krew jest pobierana od Pacjenta będącego na czczo. Wszystkie powyższe badania wykonywane są w Klinice Flebologii od ręki: w dni powszednie w godzinach 9-14 oraz w sobotyw godzinach 9-12. Pełen zestaw badań przedzabiegowych, łącznie z oznaczeniem grupy krwi i oznaczeń w kierunku wirusów, kosztuje w Klinice Flebologii jedynie 150 zł.