Procedury hybrydowe obejmują wszelkiego rodzaju zabiegi łączone, które stosowane są w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych i niewydolności żylnej miednicy. Procedury lecznicze są zawsze dobierane indywidualnie w zależności od stanu klinicznego pacjenta, w tym m.in. od stanu żył oraz chorób współistniejących.

Najważniejsze korzyści:

  • możliwość zastosowania kilku metod leczniczych jednocześnie;

  • wdrażanie metod małoinwazyjnych, które stanowią alternatywę dla zabiegów chirurgicznych;

  • wyższa skuteczność i precyzja;

  • skrócenie czasu potrzebnego do uzyskania zamierzonego rezultatu;

  • zmniejszona liczba niezbędnych wizyt kontrolnych;

  • minimalny czas rekonwalescencji.

Zakres cenowy:

Koszt procedury hybrydowej polegającej na likwidowaniu żylaków na nodze przy użyciu różnych technik zabiegowych jest ustalany indywidualnie.

Czas trwania:

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od obrazu klinicznego pacjenta. Zwykle tego typu procedury trwają od 30 min. do 2h. Po każdym zabiegu na żyłach kończyn dolnych stosowana jest kompresjoterapia.


Niewydolność żylna to złożony problem zdrowotny, wymagający  specjalistycznego i interdyscyplinarnego podejścia do diagnostyki i leczenia. Pożądany efekt leczenia musi spełniać zarówno oczekiwania zdrowotne jak i estetyczne. Z tego powodu w ostatnim czasie duże uznanie w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych zyskały zabiegi łączone, zwane inaczej hybrydowymi.

Metody leczenia żylaków

Zabiegi hybrydowe to inaczej łączenie kilku metod jednocześnie

Ogromny postęp technologiczny w zakresie produkcji ultrasonografów i różnych systemów terapeutycznych, przekładający się na precyzję i szybkość zabiegów, pozwala obecnie na jednoczasowe stosowanie kilku metod leczniczych. W Klinice Flebologii szczególnie chętnie łączymy ze sobą 2-3 wewnątrzżylne metody małoinwazyjne, które dobierane są indywidualnie odpowiednio do stanu klinicznego Pacjenta.

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną metodą leczenia niewydolności żylnej były klasycznie wykonywane operacje chirurgiczne, a w razie niepowodzenia potrzebna była kolejna operacja (tzw. reoperacja).  Obecnie coraz częściej w leczeniu żylaków kończyn dolnych stosowane są metody małoinwazyjne, niechirurgiczne. W krajach wysoko rozwiniętych szacuje się, że 70-80 % zabiegów stanowią zabiegi małoinwazyjne. Nasz zespół wykonujący tego typu zabiegi osiągnął wskaźniki jeszcze wyższe. W Klinice Flebologii odsetek procedur małoinwazyjnych w leczeniu żylaków kończyn dolnych wynosi ponad 90%. Wszystkie te procedury nie wymagają użycia "skalpela".

Bardzo często bywa tak, że przypuszczalny efekt leczenia niewydolności żylnej, wynikający z zastosowania jednej metody, jest gorszy niż przy zastosowaniu kilku metod na raz. W tych przypadkach  od razu planujemy leczenie łączone (np. laseroterapię z jednoczasową skleroterapią, klejenie żył z jednoczasową skleroterapią czy miniflebektomią). Są jednak sytuację, gdy dla zdrowia Pacjenta korzystniej jest odczekać 2-3 miesiące od pierwszego zabiegu.

W Klinice Flebologii strategię postępowania leczniczego zawsze podejmujemy po dokładnym zbadaniu Pacjenta w okresie pozabiegowym i decydujemy o dalszych losach terapii. Takie postępowanie nazywamy odroczonym. Znajduje ono zastosowanie np. po zamykaniu żylaków kończyn dolnych klejem naczyniowym lub laserem. Często u takich Pacjentów wykonujemy uzupełniającą skleroterapię dopiero po 2-3 miesiącach od pierwszej procedury.

Decyzja o wyborze metody leczenia zależy od wyjściowego stanu żył pacjenta, jego chorób towarzyszących i wyników badań kontrolnych w okresie pozabiegowym - wczesnych i późnych. Najważniejsze w całym procesie leczenia i rekonwalescencji jest prawidłowo wykonane badanie USG Doppler kończyn dolnych. Zdarza się jednak, iż jest ono niewystarczające, co narzuca konieczność pogłębienia diagnostyki. W naszym zespole dysponujemy pełną gamą badań obrazowych układu żylnego, dzięki temu Zespół Kliniki Flebologii może dobrać najlepszą metodę leczenia.