Niewydolność żylna to złożony problem zdrowotny, wymagający  specjalistycznego i interdyscyplinarnego podejścia do diagnostyki i leczenia. Pożądany efekt leczenia musi spełniać zarówno oczekiwania zdrowotne jak i estetyczne. Z tego powodu w ostatnim czasie duże uznanie w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych zyskały zabiegi łączone, zwane inaczej hybrydowymi.

Metody leczenia żylaków

Zabiegi hybrydowe to inaczej łączenie kilku metod jednocześnie

Ogromny postęp technologiczny w zakresie produkcji ultrasonografów i różnych systemów terapeutycznych, przekładający się na precyzję i szybkość zabiegów, pozwala obecnie na jednoczasowe stosowanie kilku metod leczniczych. W Klinice Flebologii szczególnie chętnie łączymy ze sobą 2-3 wewnątrzżylne metody małoinwazyjne, które dobierane są indywidualnie odpowiednio do stanu klinicznego Pacjenta.

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną metodą leczenia niewydolności żylnej były klasycznie wykonywane operacje chirurgiczne, a w razie niepowodzenia potrzebna była kolejna operacja (tzw. reoperacja).  Obecnie coraz częściej w leczeniu żylaków kończyn dolnych stosowane są metody małoinwazyjne, niechirurgiczne. W krajach wysoko rozwiniętych szacuje się, że 70-80 % zabiegów stanowią zabiegi małoinwazyjne. Nasz zespół wykonujący tego typu zabiegi osiągnął wskaźniki jeszcze wyższe. W Klinice Flebologii odsetek procedur małoinwazyjnych w leczeniu żylaków kończyn dolnych wynosi ponad 90%. Wszystkie te procedury nie wymagają użycia "skalpela".

Bardzo często bywa tak, że przypuszczalny efekt leczenia niewydolności żylnej, wynikający z zastosowania jednej metody, jest gorszy niż przy zastosowaniu kilku metod na raz. W tych przypadkach  od razu planujemy leczenie łączone (np. laseroterapię z jednoczasową skleroterapią, klejenie żył z jednoczasową skleroterapią czy miniflebektomią). Są jednak sytuację, gdy dla zdrowia Pacjenta korzystniej jest odczekać 2-3 miesiące od pierwszego zabiegu.

W Klinice Flebologii strategię postępowania leczniczego zawsze podejmujemy po dokładnym zbadaniu Pacjenta w okresie pozabiegowym i decydujemy o dalszych losach terapii. Takie postępowanie nazywamy odroczonym. Znajduje ono zastosowanie np. po zamykaniu żylaków kończyn dolnych klejem naczyniowym lub laserem. Często u takich Pacjentów wykonujemy uzupełniającą skleroterapię dopiero po 2-3 miesiącach od pierwszej procedury.

Decyzja o wyborze metody leczenia zależy od wyjściowego stanu żył pacjenta, jego chorób towarzyszących i wyników badań kontrolnych w okresie pozabiegowym - wczesnych i późnych. Najważniejsze w całym procesie leczenia i rekonwalescencji jest prawidłowo wykonane badanie USG Doppler kończyn dolnych. Zdarza się jednak, iż jest ono niewystarczające, co narzuca konieczność pogłębienia diagnostyki. W naszym zespole dysponujemy pełną gamą badań obrazowych układu żylnego, dzięki temu Zespół Kliniki Flebologii może dobrać najlepszą metodę leczenia.