Flebografia i warikografia (flebografia żylaków) to wyjątkowo pożyteczne techniki kontrastowego obrazowania układu żylnego. W tej drugiej metodzie stosowane jest bezpośrednie podanie środka kontrastowego do poszerzonych żył, czyli żylaków. Flebografia wykonywana w Klinice Flebologii przy użyciu w pełni cyfrowej aparatury firmy Philips umożliwa niesamowicie dokładne obrazowanie naczyń żylnych, zarówno na poziomie diagnostyki wstępnej, jak i w czasie wykonywania zabiegu na żyłach. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń diagnostycznych jest bardzo mała dawka pochłoniętego promieniowa rentgenowskiego.

Rola technik flebograficznych w diagnostyce obrazowej układu żylnego uległa diametralnej zmianie po wprowadzeniu do powszechnego użycia technik dopplerowskich czy wenografii TK oraz MR.

Istnieją jednak pewne zalety tychże metod, obrazujących układ żylny w sposób bezpośredni.  Flebografię z kontrastem w Klinice Flebologii wykonuje się w warunkach PRACOWNI NACZYNIOWEJ. Wykonywane przez nas flebografie zstępujące oraz warikografie pozwalają na dokładną ocenę refluksu i kierunku przepływu krwi żylnej w naczyniach. Tego typu procedura wykonywana przez zespół złożony z flebologa i radiologa interwencyjnego trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut  i odbywa się.

Flebografia i embolizacja żył jajnikowych

Flebografia z jednoczasową embolizacją żył jajnikowych

Często jest tak, że w przypadku wątpliwości po wykonaniu USG Doppler i czy wenografii, flebografia diagnostyczna bywa badaniem rozstrzygającym.

Flebografię wykorzystujemy rutynowo w diagnostyce niewydolności żylnej miednicy, ocenie utrudnienia odpływu na poziomie dużych żył (żyły głównej dolnej i żył biodrowych), czy przy ocenie skomplikowanych malformacji naczyniowych. 

Więcej na temat ŻYLNYCH ZESPOŁÓW UCISKOWYCH znajdziesz na stronie dedykowanej temu tematowi: LINK