Współczesna diagnostyka ultrasonograficzna (USG) stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczno-lecznicze praktycznie każdej gałęzi medycyny. We flebologii najistotniejszą rolę odgrywa obrazowanie dopplerowskie, tzw. USG Doppler.

USG Doppler

Ultrasonografia to stetoskop w rękach flebologa

We wszystkich badaniach naczyniowych układów żylnego i tętniczego wykonywanych współczesnymi aparatami USG, wykorzystywany jest znany z fizyki efekt Dopplera. Stąd modalność używana do oceny przepływów naczyniowych nazywa się badaniem dopplerowskim. Postęp technologiczny jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat spowodował, iż to właśnie USG dopplerowskie stało się podstawą małoinwazyjnego badania naczyń.

We współecznesnej flebologii obrazowanie dopplerowskie wykorzystujemy na co dzień, niemalże na każdym etapie postępowania: diagnozując pacjenta, lecząc jego przypadłość i później kontrolując efekty zastosowanej terapii.

W diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego ważne jest, by badanie USG było częścią procesu leczenia, a nie tylko jego dodatkiem. W Klinice Flebologii każdy z lekarzy zajmujący się leczeniem chorób żył (lekarz flebolog), zawsze samodzielnie wykonuje badania dopplerowskie.

Co nas wyróżnia?

W naszej ofercie badań ultrasonograficznych znajdziecie Państwo wszystkie badania USG Doppler żył i tętnic. Badania dopplerowskie zawsze wykonywane są przez lekarzy specjalistów. Lekarze z części diagnostycznej naszego zespołu w razie potrzeby zlecają i wykonają wszystkie inne badania obrazowe naczyń niezbędne w toku diagnostyki i leczenia.

Klinika Flebologii we współpracy z Pracownią Rezonansu 3T Centrum Medycyny Sportowej oraz pracownią hemodynamiki i Centrum Diagnostyki Obrazowej Szpitala Medicover wykonuje inne badania naczyniowe. W obrazowaniu układu żylnego stosujemy m.in.: wenografię wykonywaną technikami MR lub TK, flebografię, warikografię (metoda bezpośredniej kontrastowej oceny żylaków w rtg) czy ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS).

Więcej na ten temat w dziale: Diagnostyka obrazowa naczyń

Zalety techniki USG Doppler:

  • brak konieczności stosowania środków kontrastowych
  • obrazowanie układu naczyniowego w czasie rzeczywistym
  • brak efektów ubocznych stosowanych fal ultradźwiękowych
  • możliwość stosowania na każdym etapie diagnostyki i leczenia

Przystępując do badania ultrasonograficznego, należy pamiętać, iż część tego typu badań wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta.

Zasady przygotowania do badania USG

Poniżej znajdują się podstawowe wskazówki, z którymi warto się zapoznać przed badaniami USG. Dotyczą one badań wykonywanych na czczo (w cenniku oznaczone gwiazdką *).

  • dobę przed badaniem USG wskazana jest dieta lekkostrawna połączona z przyjmowaniem leku o nazwie Espumisan. Podajemy go w celu opróżnienia jelit z zalegających gazów. W dniu przed badaniem zalecamy spożyć 3 kapsułki Espumisanu 2 lub 3-krotnie. W przypadku osób starszych z tendencją do zaparć powyższe zasady powinny obowiązywać już 2 doby przed badaniem.
  • w dniu badania nie należy pić kawy i herbaty. Osoby palące powinny maksymalnie ograniczyć palenie tytoniu. Do 6 godzin przed zaplanowanym badaniem USG dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej. Przyjmowanie pokarmów stałych jest zabronione (wyjątkiem są osoby z cukrzycą, które powinny się umawiać na badania w godzinach rannych).
  • u części Pacjentów, u których zależy nam na wiarygodnej ocenie narządów miednicy małej, np. w przypadku USG układu moczowego czy USG gruczołu korkowego metodą przezbrzuszną, niezbędne jest należyte wypełnienie pęcherza moczowego. W tym celu 2 godziny przed badaniem zaleca się spożywanie wody niegazowej w jak największych ilościach (minimum butelkę 1 litrową). Z oddaniem moczu należy się wstrzymać aż do badania.

Konsultacje specjalistyczne online

Tu możesz umówić się na konsultację online w Klinice Flebologii i otrzymać pomoc zdalnie, bez wychodzenia z domu.