Miniflebektomia, inaczej szydełkowanie żył, to zabieg małoinwazyjny polegający na chirurgicznym usuwaniu żylaków kończyn dolnych przy pomocy punktowych otworków (1-1.5 mm) lub niewielkich (2-3 mm) nacięć. W większości przypadków zabieg ten może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, i nie wymaga zakładania szwów.

Najważniejsze korzyści:

  • nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania;

  • możliwość szybkiego powrotu do codziennych obowiązków;

  • długotrwała eliminacja żylaków;

  • u większości pacjentów brak widocznych blizn na skórze;

  • trwały efekt kosmetyczny;

  • możliwość stosowania wraz z innymi metodami nieinwazyjnymi;

  • małe ryzyko powikłań.

Zakres cenowy:

  • miniflebektomia prosta wykonywana w znieczuleniu miejscowym: 3 500 zł;

  • miniflebektomia rozległa wykonywana w znieczuleniu miejscowym: 4 500 zł;

  • podwiązanie ujścia pnia żylnego + miniflebektomia wielomiejscowa wykonywane w znieczuleniu miejscowym: 4 800 zł.

Czas trwania:

Około 30-120 minut.

Rekonwalescencja:

Okres rekonwalescencji trwa około 7-14 dni. W tym czasie mogą pojawić się m.in. krwiaki lub sińce, które zanikają samoistnie w ciągu kilku dni. Po tygodniu od zabiegu należy zgłosić się na usunięcie szwów i zmianę opatrunku. Pończocha uciskowa powinna być noszona przez pacjenta wg zaleceń lekarskich (zwykle do 1-3 tygodni od zabiegu).


Miniflebektomia, zwana potocznie szydełkowaniem żył, jest zabiegiem małoinwazyjnym polegającym na usuwaniu żylaków kończyn dolnych. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w większości przypadków nie wymaga zakładania szwów i pozwala uzyskać bardzo dobry oraz co najważniejsze trwały efekt kosmetyczny. W Klinice Flebologii, w ramach chirurgicznego leczenia żył, na co dzień wykonywana jest mikroflebektomia, tj. modyfikacja klasycznej miniflebektomii polegająca na punktowym usuwaniu segmentów żylnych.

miniflebektomia

Bezpośrednio po wykonanej miniflebektomii pacjent może chodzić i możliwy jest powrót do aktywności zawodowej już następnego dnia. W Klinice Flebologii po miniflebektomii zalecane jest stosowanie kompresjoterapii, zazwyczaj jest to pończocha uciskowa w II klasie ucisku.

Miniflebektomia może być stosowana łącznie z innymi technikami, takimi jak klejenie żylaków, laseroterapia czy skleroterapia kompresyjna. Pomaga to zwiększyć skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego leczenia żył jest zakrzepica w obrębie żył powierzchownych oraz stany zapalne skóry w okolicy poddawanej procedurze. Miniflebektomia nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Skóra na przebiegu żylaka powinna być czysta i pozbawiona włosów. Depilacji nie należy dokonywać w dniu zabiegu z uwagi na ryzyko nadmiernego podrażnienia skóry! Zalecamy robić to 2-3 doby wcześniej.

flebektomia żylaków

Zabieg miniflebektomii zalecany jest raczej w przypadku dużych i rozległych splotów żylakowych, w których zastosowanie skleroterapii w częściach obwodowych nie przynosi dobrych efektów terapeutycznych i kosmetycznych. W przypadku braku konieczności leczenia głównych pni żylnych lub gdy naczynia są mniejszego kalibru, zamiast miniflebektomii stosowana jest w Klinice Flebologii zazwyczaj celowana skleroterapia.

Najnowszym pomysłem leczniczym jest połączenie obu metod jednocześnie. Tego typu podejście nazywane jest to micro-foam phlebectomy, czyli piankowa miniflebektomia. Polega ono na podaniu do światła naczynia spienionego leku sklerotyzującego, powodującego obkurczenie i zamknięcie naczynia, a następnie usunięcie go poprzez mikronacięcie.

CENA ZA ZABIEG MINIFLEBEKTOMII: od  2000 zł