Miniflebektomia, zwana potocznie szydełkowaniem żył, jest zabiegiem małoinwazyjnym polegającym na usuwaniu żylaków kończyn dolnych. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w większości przypadków nie wymaga zakładania szwów i pozwala uzyskać bardzo dobry oraz co najważniejsze trwały efekt kosmetyczny. W Klinice Flebologii, w ramach chirurgicznego leczenia żył, na co dzień wykonywana jest mikroflebektomia, tj. modyfikacja klasycznej miniflebektomii polegająca na punktowym usuwaniu segmentów żylnych.

miniflebektomia

Bezpośrednio po wykonanej miniflebektomii pacjent może chodzić i możliwy jest powrót do aktywności zawodowej już następnego dnia. W Klinice Flebologii po miniflebektomii zalecane jest stosowanie kompresjoterapii, zazwyczaj jest to pończocha uciskowa w II klasie ucisku.

Miniflebektomia może być stosowana łącznie z innymi technikami, takimi jak klejenie żylaków, laseroterapia czy skleroterapia kompresyjna. Pomaga to zwiększyć skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego leczenia żył jest zakrzepica w obrębie żył powierzchownych oraz stany zapalne skóry w okolicy poddawanej procedurze. Miniflebektomia nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Skóra na przebiegu żylaka powinna być czysta i pozbawiona włosów. Depilacji nie należy dokonywać w dniu zabiegu z uwagi na ryzyko nadmiernego podrażnienia skóry! Zalecamy robić to 2-3 doby wcześniej.

flebektomia żylaków

Zabieg miniflebektomii zalecany jest raczej w przypadku dużych i rozległych splotów żylakowych, w których zastosowanie skleroterapii w częściach obwodowych nie przynosi dobrych efektów terapeutycznych i kosmetycznych. W przypadku braku konieczności leczenia głównych pni żylnych lub gdy naczynia są mniejszego kalibru, zamiast miniflebektomii stosowana jest w Klinice Flebologii zazwyczaj celowana skleroterapia.

Najnowszym pomysłem leczniczym jest połączenie obu metod jednocześnie. Tego typu podejście nazywane jest to micro-foam phlebectomy, czyli piankowa miniflebektomia. Polega ono na podaniu do światła naczynia spienionego leku sklerotyzującego, powodującego obkurczenie i zamknięcie naczynia, a następnie usunięcie go poprzez mikronacięcie.

CENA ZA ZABIEG MINIFLEBEKTOMII: od  2000 zł