Najważniejsze korzyści:
-
możliwość dynamicznego obrazowania żył w szerokim zakresie;
-
możliwość przeprowadzenia rekonstrukcji 3D;
-
wysoka precyzja i jakość obrazu;
-
niewielka ilość aplikowanych środków kontrastowych (szczególnie w MR);
-
mniejsza inwazyjność w porównaniu do klasycznej flebografii;
-
możliwość uzyskania dodatkowych informacji o mechanizmie chorobowym.
Zakres cenowy:
- wenografia MR: od 1000 zł;
- wenografia TK: od 850 zł.
Czas trwania:
15-60 minut, w zależności od zastosowanego protokołu.
Obrazowanie żył techniką tomografii komputerowej lub magnetycznego rezonansu (tzw. wenografia) daje wiele dodatkowych wiadomości lekarzowi przy planowaniu leczenia. W obu technikach obrazowania jesteśmy w stanie pośrednio oceniać rozchodzenie się środka kontrastowego w łożysku żylnym. W badaniach wenograficznych oceniane są zarówno kończyny dolne, jak i układ żylny miednicy i jamy brzusznej. W Klinice Flebologii wykonujemy zarówno wenografię MR (rezonansu magnetycznego), jak i wenografię TK (tomografii komputerowej).
Wenografia rezonansu magnetycznego (MRV) wykonywana współcześnie umożliwia nam dynamiczne obrazowanie żył. Współczesne badania wenograficzne dorównują jakością i rozdzielczością badaniom tomograficznym. W czasie badania wenografii MR wykorzystywane są nowoczesne środki kontrastowe, które aplikuje się drogą dożylną w niewielkich ilościach. Badania wyłącznie techniką bezkontrastową dostarczają dużo mniej informacji, stąd są przez nasz zespół praktycznie niewykonywane. Zespół Kliniki Flebologii wykonuje tego typu badania w pracowni rezonansu magnetycznego Centrum Medycyny Sportowej na wysokopolowym skanerze firmy Philips (Ingenia 3T). Obrazy otrzymywane na aparacie 3T przewyższają jakością i dokładnością badania z aparatów 1,5 Teslowych. Badanie trwa około 35-45 minut w zależności od zastosowanego protokołu. Wykonywane jest na czczo (badania w godzinach rannych) lub 6-8h po posiłku (badania w godzinach popołudnowych).
Wenografia tomografii komputerowej (CTV) to z kolei badanie o niebywałej precyzji anatomicznej. Dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie obrazować układ żylny w bardzo szerokim zakresie. Rutynowo wykonujemy badania angio-TK w fazie żylnej kończynowej, obejmując obrazowaniem całą żyłę główną dolną, żyły biodrowe, udowe i naczynia żylne podudzi. Badanie wenografii TK jest wyjątkowe - pozwala nam jednocześnie wykluczyć incydent zakrzepowo-zatorowy i zobrazować układ żylny w obrębie kończyn dolnych.
Anomalia spływu poszerzonej lewej żyły jajnikowej w wenografii TK
Jakie patologie żylne obrazowane są w Klinice Flebologii przy użyciu wenografii rezonansu magnetycznego?
- niewydolność żylna miednicy
- zewnątrzpochodne żylne zespoły uciskowe
- zespoły pozakrzepowe (planowanie zabiegów wewnątrzżylnych)
- anatomicznie uwarunkowane żylne zespoły uciskowe
- żylaki okolic intymnych
- żylaki atypowe kończyn dolnych
- malformacje żylne w różnych obszarach ciała
- złożone angiodysplazje
Co różni wenografię rezonansu magnetycznego od klasycznej flebografii?
Flebografia jest techniką obrazowania wykonywaną przy pomocy aparatury wykorzystującej promieniowanie jonizujące. Polega na bezpośrednim podaniu środka kontrastowego do interesującego nas obszaru naczyń żylnych, po wcześniejszym zakłuciu pacjenta i wprowadzeniu do jego systemu naczyniowego odpowiedniej kaniuli. W związku z powyższym flebografia jest zawsze techniką obarczoną pewną inwazją, ponadto związana jest zawsze z podaniem środka kontrastowego, najczęściej jodowego.
Wenografia to nowoczesny sposób obrazowania układu żylnego. Należy do pośrednich technik obrazowania układu żylnego, wykorzystujących zjawisko krążenia krwi, które może być śledzone po podaniu odpowiedniego środka kontrastowego (wenografia kontrastowa) lub bez użycia kontrastu, techniką bezkontrastową. Technika bezkontrastowa w praktyce jest mało przydatna i nie jest wykorzystywana w kwalifikacji pacjenta do procedur zabiegowych.
W Klinice Flebologii w diagnostyce obrazowej układu żylnego stosowana jest technika wenografii rezonansu magnetycznego (MRV) z podaniem bezpiecznych gadolinowych środków kontrastowych. Jest to badanie wyjątkowo mało inwazyjne, dokładne, dostarczające zarazem dużo dodatkowych informacji o mechanizmie chorobowym.
Jak przygotować się do badania wenografii MR jamy brzusznej i miednicy małej?
- dzień przed badaniem zaleca się dietę lekkostrawną i opróżnienie w dniu badania, tak by jelita były maksymalnie oczyszczone
- w dniu przed badaniem (godziny popołudniowe/wieczorem) oraz w dniu badania w godzinach rannych należy spożyć po jednej tabletce leku No-SPA (20 mg)
- ostatni lekki posiłek należy spożyć co najmniej 6-8h przed badaniem
- badanie wenografii-MR odbywające się w godzinach ranny wykonywane są u pacjentów będących na czczo
- w dniu badania zalecane jest picie wody niegazowanej (należy unikać kawy i herbaty) w ilości 1 litra
- tuż przed badaniem należy udać się do ubikacji w celu opróżnienia pęcherza moczowego
Uwaga: badanie rutynowo wykonywane jest z podaniem gadolinowego środka kontrastowego. W tym celu kilka dni przed badaniem należy oznaczyć poziom kreatyniny we krwi i jego wynik dostarczyć personelowi przed badaniem.