Mikroskleroterapia

Mikroskleroterapia

Mikroskleroterapia pajączków w Klinice Flebologii.

Wprowadzenie

Mikroskleroterapia to małoinwazyjna metoda leczenia stosowana w flebologii do zamykania drobnych, nieprawidłowo działających lub poszerzonych naczyń krwionośnych w skórze lub w tkance podskórnej. Jest to procedura polegająca na wstrzyknięciu do światła naczynia specjalnego środka chemicznego, tzw. sklerozantu, który powoduje podrażnienie, zwłóknienie i zamknięcie naczynia. W Klinice Flebologii wykorzystujemy zaawansowane techniki mikroskleroterapii, stosując ultracienkie igły, co zapewnia wysoką precyzję i minimalizuje dyskomfort Pacjenta. Mikroskleroterapia może być wykonywana zarówno z użyciem płynnego sklerozantu, jak i rozcieńczonej piany (mikroskleroterapia piankowa), a wybór techniki zależy od specyfiki leczonych zmian.

Zamykanie pajączków na udzie. Mikroskleroterapia. Zamykanie pajączków na udzie. Mikroskleroterapia.

Co można leczyć przy użyciu mikroskleroterapii?

Mikroskleroterapia jest skuteczną metodą leczenia zmian naczyniowych o charakterze kosmetycznym i leczniczym. Wskazania do wykonania mikroskleroterapii obejmują:

  • pajączki naczyniowe (tzw. telangiektazje) – drobne, czerwone lub fioletowe naczynka, często pojawiające się na nogach jako zwiastun choroby żylnej; nieleczone telangiektazje nie tylko się rozrastają, ale mogą też prowadzić do poważniejszych problemów z krążeniem, dlatego warto skonsultować ich pojawienie się z flebologiem;
  • poszerzone żyły siatkowate (tzw. wenulektazje) – to niebieskawe, poszerzone żyłki, widoczne pod skórą w dorzeczu, których dość często rozwijają się pajączki naczyniowe; dzieje się tak zarówno w mechanizmie zwiększonego napływu, jak i zaburzonego odpływu.
Typowe pociążowe telangiektazje i wenulektazje tylnej powierzchni uda i dołu podkolanowego powstałe w wyniku niewydolności żylnej miednicy, wymagające w pierwszej kolejności leczenia przyczynowego.
  • drobne żylaki żył siatkowatych – niewielkie, kręte poszerzenia żył, które mogą powodować dyskomfort miejscowy;
  • uzupełnienie leczenia innych schorzeń – mikroskleroterapia często stosowana jest po leczeniu przyczynowym niewydolności żylnej oraz jako metoda wspomagająca po nieudanej terapii pajączków laserem przezskórnym.

Mikroskleroterapia jest często stosowana jako metoda pierwszego wyboru w leczeniu drobnych naczyń, a także jako uzupełnienie innych terapii. Jest to uniwersalna metoda, którą można wykorzystać w leczeniu zmian na nogach i w innych obszarach ciała, takich jak okolice intymne czy piersi. W Klinice Flebologii oferujemy kompleksową diagnostykę i dobór odpowiedniej metody leczenia, w tym mikroskleroterapii, dostosowanej do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Główne zasady leczenia pajączków naczyniowych na nogach.

Kluczowe informacje dotyczące zabiegu żylnego

  • TYP ZABIEGU

    z wykorzystaniem: wzroku, USG, podświetlacza

  • INWAZYJNOŚĆ

    minimalna (1/5)

  • OBSZAR ZABIEGOWY

    nogi, rzadziej inne części ciała

  • ZESPÓŁ WYKONUJĄCY

    flebolog, pielęgniarka asystująca

  • CZAS TRWANIA

    15-45 minut

  • RODZAJ ZNIECZULENIA

    brak, miejscowe

  • BOLESNOŚĆ

    minimalna (1/5)

  • RYZYKO POWIKŁAŃ

    od minimalnego do niskiego (1-2/5)

  • REKONWALESCENCJA

    4-10 dni

Zakres cenowy

Flebologia

Małoinwazyjne zabiegi żylne wykonywane pod kontrolą USG

  • mikroskleroterapia kompresyjna pajączków i żył siatkowatych (jedna noga) **

    700 zł
  • zabieg skleroterapii wykonywany w innym obszarze ciała niż kończyna dolna (np. krocze, wargi sromowe, pośladki, piersi etc.)

    800 zł

Opis zabiegu mikroskleroterapii

Zabieg mikroskleroterapii jest zwykle krótki i małoinwazyjny. Czas jego trwania zależy od rozległości zmian. Zajmuje zwykle od 15 do 45 minut. W zależności od wielkości leczonych naczyń i ich mechanizmu powstawania, lekarz flebolog używa:

  • ultracienkich igieł – do iniekcji sklerozantu w formie płynnej (w przypadku leczenia pajączków i żył siatkowatych);
  • nieco grubszych igieł, gdy chce podać do naczynia „mikropianę” (w przypadku nieco większych naczyń taka modyfikacja jest konieczna);
Mikroskleroterapia przy użyciu mikropiany.
Mikroskleroterapia z zastosowaniem mikropiany. Technika używana do zamykania większych pajączków naczyniowych i zasilających żył odżywczych.
  • leku w postaci pianki pod kontrolą wzroku, gdy istnieje konieczność zamknięcia większych naczyń podskórnych;
  • leku w postaci spienionej pod kontrolą USG (modyfikacja mikroskleroterapii piankowej pod kontrolą USG) – zdarza się, że naczynia leżą głębiej w tkance podskórnej, bądź telangiektazje napełniają się z naczynia przeszywającego; wówczas konieczna jest kontrolna ultrasonograficzna (zwiększa to precyzję podania środka obliterującego) i użycie sklerozantu spienionego.

Zabieg mikroskleroterapii nie wymaga znieczulenia, gdyż jest praktycznie bezbolesny. Pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia w miejscu wkłucia igły. Po zabiegu, na obliterowane obszary zakładane są plastry uciskowe bądź ucisk z wacików i nakładana specjalna pończocha uciskowa. Po każdym zabiegu skleroterapii – także mikroskleroterapii – konieczny jest 30-40 minutowy spacer.

Postępowanie po zabiegu mikroskleroterapii

Po zabiegu mikroskleroterapii, Pacjent powinien zawsze przestrzegać zaleceń lekarza flebologa. Typowe zalecenia pozabiegowe obejmują:

  • intensywny spacer – bezpośrednio po zabiegu zalecany jest krótki spacer (około 30 minut), aby wspomóc krążenie i zapobiec powikłaniom zakrzepowym;
  • noszenie wyrobów kompresyjnych (uciskowych) – pończochy uciskowe (CCL1/2) należy nosić przez 7-10 dni po zabiegu, aby utrwalić efekt leczenia i przyspieszyć gojenie;
  • unikanie przegrzewania skóry nóg – w okresie rekonwalescencji należy unikać sauny, solarium i gorących kąpieli. Zabiegi na drobnych naczyniach najlepiej wykonywać w chłodniejszych porach roku;
  • unikanie intensywnego wysiłku – 7-10 dni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i długotrwałego stania. Pacjent powinien być świadomy, że leczenie może wymagać kilku sesji, wykonywanych w odstępach 2-6 tygodniowych.

Efekt leczenia jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak: tło niewydolności żylnej, rozległość zmian naczyniowych na nogach, typ skóry, skłonność do tworzenia krążenia omijającego czy osobnicza zdolność do gojenia.

Powikłania po zabiegu mikroskleroterapii kompresyjnej

Mikroskleroterapia jest dość bezpieczną procedurą, jednak jak każda procedura flebologiczna, wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań.
Najczęściej obserwowane skutki uboczne to:

  • przejściowe zaczerwienienia i zgrubienia w miejscu iniekcji – ustępują samoistnie w ciągu kilku dni;
  • przejściowe przebarwienia skóry – mogą wystąpić u niektórych Pacjentów, ale zazwyczaj zanikają po kilku tygodniach lub miesiącach;
  • reakcje alergiczne – bardzo rzadkie, ale możliwe;
  • zapalenie w okolicy zobliterowanej żyły – może wystąpić w miejscach poddanych iniekcji, częściej zdarza się latem przy wyższych temperaturach;
  • martwica skóry – bardzo rzadkie powikłanie, związane z wynaczynieniem większej ilości leku poza naczynie lub podaniem środka obliterujące do naczynia tętniczego; czasem wynika z drobnej przetoki skórnej;
  • uwydatnienie drobnych naczyń (matting) – do 10% pacjentów może doświadczyć tego powikłania w okolicy nastrzykiwanej (zdarza się to zwykle w przypadku używania zbyt wysokich stężeń oraz przy niewłaściwej kolejności wykonywania zabiegów obliterujących);

W Klinice Flebologii dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować ryzyko powikłań, a nasi specjaliści pozostają do dyspozycji Pacjentów w okresie rekonwalescencji. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, prosimy o niezwłoczny kontakt z naszą Rejestracją.

review-bg

Opinie naszych Pacjentów

Każda pozytywna opinia to dla nas powód do dumy i motywacja do dalszego działania. Dodaj opinię i podziel się z innymi swoją historią leczenia 🙂

Doceniasz naszą opiekę? Dodaj swoją opinię!

Umów wizytę w Klinice Flebologii

Chcesz umówić wizytę w Klinice Flebologii?

Zapraszamy do kontaktu!