Wenografia

Wenografia

Pacjentka przygotowana do badania MR. Skaner 3 Teslowy. Philips.

Wprowadzenie

Wenografia to zaawansowana metoda diagnostyki obrazowej układu żylnego, która umożliwia szczegółową ocenę stanu naczyń żylnych w organizmie. Słowo „wenografia” ze złożeniu dwóch oddzielnych terminów: „vena” (łac.) oznacza żyłę oraz „grafia” (od gr. „graphein„), oznaczającego pisanie, rysowanie lub obrazowanie.

Termin ten wszedł do powszechnego użycia w latach 60. i 70. XX wieku wraz z rozwojem technik radiologicznych. Początkowo odnosił się do klasycznej flebografii, czyli bezpośredniego podania środka kontrastowego do naczynia żylnego i wykonania zdjęcia lub serii zdjęć RTG. Współcześnie pojęcie to zmieniło swoje znacznie i obejmuje nowoczesne techniki obrazowania, takie jak:

  • wenografia tomografii komputerowej (ang. Computed Tomography Venography, CTV)
  • wenografia rezonansu magnetycznego (ang. Magnetic Resonance Venography, MRV)

W odróżnieniu od pierwotnych technik flebograficznych, współczesna wenografia jest mniej inwazyjną metodą obrazowania. W jej przypadku środek kontrastowy podawany jest do żyły obwodowej, a następnie jego rozchodzenie się wraz z krwiobiegiem i jego wpływ na naczynia oraz tkanki jest śledzony przez odpowiednie urządzenia diagnostyczne (rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy). Wenografia MR wykorzystuje pole magnetyczne, jest wykorzystywana u osób młodszych (szczególnie u kobiet, u których trzeba wykluczyć endometriozę czy zrosty) i oferuje szczególnie dokładne obrazowanie tkanek miękkich, podczas gdy wenografia TK, bazująca na promieniowaniu rentgenowskim, zapewnia doskonałą precyzję anatomiczną i krótszy czas badania.

Wenografia w TK lub MR to badania z grupy tzw. diagnostyki rozszerzonej. Powinny być one wykonywane po uprzednio przeprowadzonym badaniu USG Doppler żył i dokładnym zbadaniu Pacjenta.

Co wyróżnia badania wenograficzne zlecane w Klinice Flebologii?

  • personel Kliniki Flebologii posiada wieloletnie doświadczenie w ocenie stosowania najnowszych badań diagnostycznych w ocenie naczyń żylnych;
  • wykonujemy kompleksową diagnostykę wenograficzną z wykorzystaniem wysokospecjalistycznego sprzętu diagnostycznego w Pracowni Diagnostyki Obrazowej CMS;
  • nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin medycyny: radiolodzy i diagności obrazowi na co dzień zajmujący się leczeniem żył,  flebolodzy, radiolodzy interwencyjni i chirurdzy naczyniowi;
  • oferujemy pełen zakres diagnostyki obrazowej układu żylnego – od prostych żylaków po skomplikowane złożone malformacje żylne;
  • zapewniamy spersonalizowane podejście do każdego Pacjenta i dobór optymalnej ścieżki diagnostycznej z użyciem wszystkich niezbędnych metod diagnostycznych.
  • badania wenograficzne wykonujemy w nowoczesnej pracowni diagnostycznej wyposażonej w sprzęt najnowszej generacji ( 2 aparaty 3 Teslowe firmy Philips), co gwarantuje najwyższą jakość obrazowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wenografii?

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi:

  • wenografii MR – poznaj zalety obrazowania metodą rezonansu magnetycznego
  • wenografii TK – dowiedz się więcej o badaniu metodą tomografii komputerowej

Umów się na konsultację flebologiczną i dowiedz się, która metoda obrazowania będzie najlepsza w Twoim przypadku. Zaufaj specjalistom z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce chorób układu żylnego.

Dr Venus: wirtualna doradczyni Pacjenta

Szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące żył? Zapytaj naszą Dr Venus!

  • Czy w czasie wenografii MR używa się jodowych środków kontrastowych?
  • W czasie wenografii MR stosuje się gadolinowe środki kontrastowe, a nie jodowe. Gadolinowe środki kontrastowe są aplikowane dożylnie w niewielkich ilościach, co czyni tę metodę badania wyjątkowo mało inwazyjną i dokładną.

01 / 08

Nowoczesne leczenie żył

Przed badaniem wenografii umów konsultację w Klinice Flebologii

Aleksandra - koordynatorka Pacjenta w Klinice Flebologii.

Chcesz umówić wizytę w Klinice Flebologii?

Zapraszamy do kontaktu!