Zakrzepica żylna

Wprowadzenie

Zakrzepica żylna to poważny stan chorobowy, w którym dochodzi do powstania skrzepliny (inaczej zakrzepu) w układzie żylnym. Skrzeplina pełni rolę korka w naczyniu, blokującego przepływ, który ma potencjał dość szybkiego narastania i zwiększania swojej objętości. Zakrzepica żylna najczęściej rozwija się w żyłach głębokich kończyn dolnych, choć może wystąpić również w innych lokalizacjach. Zakrzepica rozwijająca się w układzie głębokim wymaga szczególnej uwagi. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, włącznie z zatorowością płucną, a więc stanem bezpośrednio zagrażającym życiu.

Według najnowszych danych epidemiologicznych, zakrzepica żylna dotyka rocznie do 2 osób na 1000 mieszkańców. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta znacząco wraz z wiekiem. W grupie osób powyżej 75 roku życia częstość występowania może sięgać nawet 5-8 przypadków na 1000 osób rocznie.

Czynniki zwiększające ryzyko
wystąpienia zakrzepicy żylnej

Czynniki wrodzone

  • mutacje genetyczne (np. czynnika V Leiden (F5), protrombiny G20210A, MTHFR C677T i A1298C, genu SERPINC1, genu PROC itp.)
  • niedobór naturalnych antykoagulantów (białka C, białka S, antytrombiny)
  • zwiększone stężenie czynników krzepnięcia (VIII, IX, XI)
  • wrodzone zaburzenia fibrynolizy (niedobór plazminogenu, dysfibrynogenemia lub zwiększone stężenie inhibitora aktywatora plazminogenu typu 1)
  • grupa krwi inna niż 0 (osoby z grupą krwi A, B lub AB mają wyższe ryzyko zakrzepicy żylnej w porównaniu do osób z grupą krwi 0)

Czynniki nabyte

  • długie unieruchomienie (lot powyżej 4-6h, hospitalizacja)
  • zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne
  • ciąża i okres połogu
  • choroba nowotworowa
  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub HTZ
  • otyłość
  • niewydolność żylna

Mechanizm powstawania zakrzepicy żylnej

Zjawisko powstawania zakrzepicy żylnej to dość złożony proces patofizjologiczny, który rozwija się na podłożu klasycznej triady Virchowa (opisana przez Rudolfa Virchowa w 1856 roku). Zalicza się do niej następujące czynniki: uraz ściany naczynia żylnego, nadmierną krzepliwość krwi i zaburzenia w jej przepływie. Początek zakrzepicy żylnej wywołany jest zwykle uszkodzeniem śródbłonka naczyniowego lub zmianą warunków przepływu krwi w żyle. W warunkach prawidłowych śródbłonek wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, jednak jego uszkodzenie prowadzi do ekspozycji czynnika tkankowego (TF), który inicjuje kaskadę krzepnięcia.

Aktywacja układu krzepnięcia przez wytwarzanie kompleksu TF-VIIa prowadzi do wzrostu poziomu trombiny – kluczowego enzymu procesu krzepnięcia. Trombina przekształca fibrynogen w fibrynę oraz aktywuje płytki krwi i kolejne czynniki krzepnięcia, nakręcając całą kaskadę krzepnięcia. Zwolnienie przepływu krwi w naczyniu powoduje miejscowe nagromadzenie czynników krzepnięcia i zmniejsza działanie naturalnych inhibitorów tego procesu.

Aktywowane płytki krwi przylegają do uszkodzonego śródbłonka i uwalniają substancje nasilające proces zakrzepowy. Powstająca skrzeplina składa się z sieci włókien fibrynowych, które niejako przechwytują elementy morfotyczne krwi.

Dr hab. n. med. Tomasz Grzela o niewydolności żylnej u młodych dorosłych

Czy wiesz, że?

Obrzęk, ból i zaczerwienienie kończyny to sygnały alarmowy wymagający natychmiastowej diagnostyki. Ważne by wykrycie i leczenie zakrzepicy żylnej nastąpiło jak najwcześniej od momentu wystąpienia pierwszych objawów!

dr hab. n. med. Tomasz Grzela

Do progresji skrzepliny dochodzi wówczas, gdy przewagę osiągną mechanizmy prozakrzepowe, działające w naszym organizmie. Zakrzep może się powiększać i zajmować kolejne segmenty naczynia żylnego. Jego powiększanie związane jest zawsze ze zwiększeniem ryzyka oderwania fragmentu skrzepliny. W przypadku fragmentacji skrzepliny może dojść do wystąpienia zatorowości płucnej. Mówimy wówczas o tzw. chorobie zakrzepowo-zatorowej. Proces zakrzepowy trwający długo może uszkodzić zastawki żylne bezpowrotnie. Dochodzi wówczas do powstania tzw. zespołu pozakrzepowego.

Rozpoznanie i diagnostyka zakrzepicy żylnej

Właściwe rozpoznanie zakrzepicy żylnej wymaga zazwyczaj poznania wywiadu chorobowego, pełnej oceny klinicznej wraz z badaniami obrazowymi i laboratoryjnymi. Szybka i trafna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia i zapobiegania poważnym powikłaniom.

  • objawy kliniczne: ból kończyny, zwykle jednostronny obrzęk, zaczerwienienie i ucieplenie skóry, bolesność kończyny przy ucisku, uwydatnienie żył powierzchownych i zasinienie kończyny.
    Należy pamiętać, że nasilenie objawów może być różne u poszczególnych Pacjentów, a niektóre przypadki zakrzepicy żylnej mogą przebiegać z minimalnymi objawami. Istotne jest też, że objawy te mogą występować jednostronnie, co jest charakterystyczne dla zakrzepicy żylnej.
  • diagnostyka obrazowa: badanie USG Doppler to złoty standard diagnostyczny oraz angiografia-TK (rzadziej angiografia-MR) w przypadkach rozległych zakrzepic udowo-biodrowo-kawalnych i przy podejrzeniu choroby zakrzepowo-zatorowej oraz przy podejrzeniu tła onkologicznego zakrzepicy żylnej.
  • badania laboratoryjne (D-dimery – cechują się wysoką czułością, ale małą swoistością w wykrywaniu zakrzepicy żylnej, morfologia krwi, parametry układu krzepnięcia, w wybranych przypadkach wskazana jest diagnostyka trombofilii, czyli nadkrzepliwości, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty).
    Prawidłowy poziom D-dimerów pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zakrzepicę, jednak ich podwyższony poziom wymaga dalszej diagnostyki.
Badanie USG Doppler układu żylnego to złoty standard diagnostyki zakrzepicy żylnej. Ważne by badanie zostało wykonane również w pozycji stojącej z oceną żył układu głębokiego. © Klinika Flebologii

Najczęściej
zadawane pytania

  • D-dimery nie są wystarczająco swoistym markerem zakrzepicy żylnej. Mogą być podwyższone w wielu innych stanach chorobowych: w ciąży, po operacjach i urazach, w chorobach nowotworowych, w różnego rodzaju infekcjach i stanach zapalnych, w przypadku krwiaków i u osób starszych.

  • Szacuje się, że ryzyko zakrzepicy żylnej jest 4-5 razy wyższe w ciąży i aż 20-krotnie wyższe w okresie połogu w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży. Największym ryzykiem zakrzepicy obarczony jest III trymestr ciąży i okres 3-6 tygodni po porodzie. Wyższe ryzyko zakrzepicy żylnej występuje w okresie po cięciu cesarskim. Może się ono utrzymywać do 12 tygodni po porodzie.

  • Tak, skłonność do zakrzepicy żylnej może być uwarunkowana genetycznie i przekazywana potomstwu. Jeśli w rodzinie występowały przypadki zakrzepicy żylnej, warto poinformować o tym lekarza. Najczęstsze mutacje, prowadzące do tzw. nadkrzepliwości wrodzonych, to:

    • mutacja czynnika V Leiden (mutacja G1691A): 5-krotnie zwiększone ryzyko zakrzepicy u heterozygot, aż 50-krotnie u homozygot
    • mutacja genu protrombiny G20210A: 3-krotnie zwiększa ryzyko zakrzepicy
    • niedobór antytrombiny III – jest najcięższa postać trombofilii wrodzonej; ryzyko zakrzepicy wzrasta 50-krotnie.
    • niedobór białka C i S: powodują około 10-krotnie zwiększenie ryzyka zakrzepicy żylnej.
  • Tak, jak najbardziej. Szczególnie jeśli pierwszorazowo zostanie dość późno wykryta i dojdzie do powstania zespołu pozakrzepowego (ang. PTS). Około 30-40% pacjentów może doświadczyć kolejnego epizodu zakrzepicy żylnej w ciągu 10 lat. Z tego powodu ważna jest eliminacja pierwotnych czynników ryzyka, stosowanie wyrobów uciskowych (kompresjoterapii) jako profilaktyka wtórna i regularne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych wg zaleceń lekarza flebologa.

  • Standardowy czas leczenia leczenia zakrzepicy żylnej wynosi średnio 3-6 miesięcy. Tak postępujemy w przypadku zakrzepic ze znanym i przejściowym czynnikiem ryzyka, np. po złamaniu z unieruchomieniem albo po zabiegu operacyjnym. Ważne jest by leczeniu przeciwzakrzepowemu towarzyszyło noszenie kompresjoterapii. W przypadku zakrzepicy idiopatycznej (bez uchwytnej przyczyny) leczenie zazwyczaj się wydłuża do 6-12 miesięcy. Wydłużenie czasu leczenia zakrzepicy żylnej jest konieczne w przypadku: nawrotu zakrzepicy żył głębokich, obecności trwałych czynników ryzyka, współistnienia trombofilii wrodzonej, zakrzepicy w nietypowej lokalizacji i w przypadku ciężkiego zespołu pozakrzepowego. Pamiętajmy, że czas leczenia przeciwzakrzepowego jest zawsze dobierany indywidualnie. Terapia musi uwzględniać wszystkie czynniki ryzyka i korzyści dla Pacjenta. Kluczowa jest regularna ocena kliniczna i dostosowywanie strategii leczenia do zmieniającej się sytuacji chorobowej.

    Poznaj nasze najnowsze publikacje i prace naukowe.

    Działalność naukowa zespołu Kliniki Flebologii wnosi znaczący wkład w rozwój współczesnej flebologii. Nasze badania naukowe i publikacje potwierdzają skuteczność innowacyjnych i autorskich metod leczenia, wyznaczając nowe standardy w terapii chorób żylnych.

    Lekarze Kliniki Flebologii są pionierami przyczynowego sposobu leczenia choroby żylnej na świecie. Nasze autorskie metody leczenia, potwierdzone badaniami naukowymi i prestiżowymi publikacjami, otworzyły nowe możliwości dla wszystkich pacjentów flebologicznych.

    Wprowadzenie autorskiej klasyfikacji hemodynamicznej i radiologicznej stosowanej w ocenie niewydolności układu żył jajnikowych ułatwiło planowanie leczenia pacjentek z niewydolnością żylną miednicy. Ta autorska metoda pozwala na precyzyjną ocenę zaburzeń przepływu krwi, umożliwiając lekarzom dobór optymalnej strategii terapeutycznej.

    Lekarze Kliniki Flebologii byli pionierami w zastosowaniu metody klejenia żylaków w Polsce. Jako pierwsi wprowadziliśmy tę innowacyjną, małoinwazyjną technikę do praktyki klinicznej w naszym kraju. Zachęcamy do zapoznania się wynikami badania porównującego skuteczność klejenia i laserowej ablacji wewnątrzżylnej w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych.

    Jakie są objawy zakrzepicy żylnej?

    Dr Venus: wirtualna doradczyni Pacjenta

    Szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące zakrzepicy żylnej? Napisz do Dr Venus!

    • Mam problem z obrzękiem prawej nogi. Możesz mi pomóc?
    • Witaj! Oczywiście. Opisz swój problem, a ja spróbuję znaleźć rozwiązanie.

    Przyczynowe leczenie chorób żył

    W Klinice Flebologii stawiamy na przyczynowe leczenie choroby żylnej, wykorzystując nowoczesne podejście diagnostyczne i autorskie metody leczenia.

    Chcesz umówić wizytę w Klinice Flebologii?

    Zapraszamy do kontaktu!