Żylaki okolic intymnych

Wprowadzenie

Żylaki okolic intymnych stanowią złożony problem zdrowotny świata kobiet. Dotykają znaczącą część populacji, szczególnie Pań rodzących. Według najnowszych badań epidemiologicznych, schorzenie to może dotyczyć nawet 20% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Problem ten obejmuje nie tylko żylaki sromu i krocza, ale również żylaki kanałów pachwinowych oraz stref pośladkowej i podpośladkowej.

W Polsce – według najnowszych danych około 75% kobiet rodzi przynajmniej jedno dziecko w ciągu swojego życia. Odsetek kobiet rodzących co najmniej dwójkę dzieci jest znacząco niższy i wynosi około 45%. To właśnie w tej ostatniej grupie kobiet będzie występował największych odsetek osób z żylakami okolic intymnych i żylakami kończyn dolnych.

Żylaki okolic intymnych najczęściej współistnieją z zaawansowaną postacią niewydolności żylnej miednicy, rzadko spotyka się je jako izolowaną patologię żylną. W ostatnich latach obserwuje się znaczący postęp w zrozumieniu mechanizmów powstawania żylaków okolic intymnych oraz rozwój nowych metod ich leczenia.

Kobieta w ciąży z wynikiem badania USG. Żylaki okolic intymnych. Kobieta w ciąży z wynikiem badania USG. Żylaki okolic intymnych.

Opis schorzenia

Żylaki okolic intymnych występujące u kobiet to patologiczne poszerzenia naczyń żylnych w obszarze narządów płciowych zewnętrznych, kanałów pachwinowych oraz w okolicy pośladkowej. Często widuje się ich kontynuację i schodzenie przez ciągłość na kończyny dolne (zwykle jest to okolica przyśrodkowo-tylna lub tylna ud). Żylaki okolic intymnych zlokalizowane są na dużo mniejszej przestrzeni niż ma to miejsce w przypadku żylaków kończyn dolnych. Charakteryzują się one zwiększoną krętością, zwiększoną średnicą naczyń żylnych i typowym wielowarstwowym układem. Ich występowanie zależy od dużych sił przeciążeniowych, występujących w czasie ciąży lub w przypadku przebytych zakrzepic proksymalnych kawalno-biodrowych lub biodrowo-udowych.

Najczęstsze lokalizacje żylaków okolic intymnych: (1) żylaki tylnej części krocza (2) żylaki sromu (3) żylaki spływu żyły pośladkowej dolnej (4) żylaki kanału pachwinowego. Klinika Flebologii. Autor: Cezary Szary

W Klinice Flebologii stosowany jest podział żylaków okolic intymnych wynikający z ich lokalizacji i mechanizmu powstawania. Z całej puli najczęstsze żylaki zlokalizowane w okolicach intymnych to:

  • żylaki sromu i krocza (zdecydowanie najczęstszy typ)
  • żylaki kanałów pachwinowych
  • żylaki okolicy pośladkowej i podpośladkowej

Każda z tych lokalizacji może charakteryzować się nieco odmienną symptomatologią i wymagać zróżnicowanego podejścia terapeutycznego. Bardzo często żylaki okolic intymnych występują w złożonych układach. Tak dzieje się u wieloródek z wieloosiową niewydolnością żył jajnikowych i gałęzi żył biodrowych wewnętrznych. Takie Pacjentki wymagają dokładnego podejścia diagnostycznego i leczenia wszystkich osi i zlewisk naczyniowych, a nie embolizowania jednej strony. Takie uproszczone podejście terapeutyczne – niepełne hemodynamicznie – powoduje często progresję choroby żylnej w sensie objawowym i utrudnienia w zamykaniu czy rzadziej usuwaniu żylaków okolic intymnych.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia
żylaków okolic intymnych

  • niekorzystne uwarunkowania anatomiczne w budowie układu żylnego
  • ćwiczenia siłowe w wywiadzie
  • przewlekłe zaparcia
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej
  • przebyte zakrzepice żylne w segmencie proksymalnym (tzw. biodrowe)
  • ciąża i związane z nią zmiany hormonalne
  • przebyte zabiegi ginekologiczne i chirurgiczne w obrębie miednicy
  • niehemodynamiczne zabiegi żylne kończynowe w wywiadzie (np. stripping żyły odpiszczelowej z krossektomią)

Mechanizm powstawania żylaków okolic intymnych

Żylaki okolic intymnych to zwykle objaw (a nie choroba!) niewydolności żylnej miednicy. Powstają bądź ulegają wyraźnemu uwydatnieniu w czasie drugiej, trzeciej,..ciąży. Kluczową rolę w ich powstawaniu odgrywają następujące czynniki:

nieprawidłowości anatomiczne układu żylnego (np. hipoplazja lewej żyły nerkowej czy ucisk anatomiczny lewej żyły biodrowej wspólnej);
predyspozycje genetyczne (rodzinne) naczyń żylnych do rozciągania;
– nadużywanie siłowych ćwiczeń fizycznych (treningi z dużym obciążeniem).

W całym procesie powstawania żylaków okolic intymnych kluczowa jest reakcja żył dna miednicy na śródciążowe ułożenie płodu, kształt, wielkość i umiejscowienie łożyska oraz liczbę ekspozycji na ten czynnik i czynnik hormonalny w ciąży. Warto podkreślić szkodliwe działanie strippingów i tzw. krossektomii z podwiązywaniem żył sromowych zewnętrznych na odpływ krwi żylnej ze sromu i kanałów pachwinowych w czasie ciąży. Pacjentki operowane niehemodynamicznie przed kolejnymi ciążami wytwarzają wyjątkowo duże żylaki okolic intymnych. Odrębną grupę stanowią osoby z przebytymi zakrzepicami żylnymi zlokalizowanymi w naczyniach powyżej więzadeł pachwinowych – tak się dzieje np. w typowym pozakrzepowym zespole May-Thurnera.

Flebolog. Dr n. med. Cezary Szary. Klinika Flebologii

Czy wiesz, że?

Leczenie żylaków okolic intymnych nie powinno mieć charakteru objawowego. Pamiętajmy, że same wstrzykiwanie sklerozantów w żyły sromu czy krocza napędza tylko chorobę żylną miednicy i powoduje, że jest ona coraz trudniejsza do wyleczenia.
dr n. med. Cezary Szary

Diagnostyka i rozpoznawanie żylaków okolic intymnych

Diagnostyka żylaków okolic intymnych miednicy opiera się na kompleksowej ocenie klinicznej oraz zastosowaniu ultrasonografii dopplerowskiej i zaawansowanych badań obrazowych,takich jak wenografia rezonansu magnetycznego (MRV). Część kliniczna skupia się na zebraniu pełnego wywiadu medycznego dotyczącego objawów, w tym „żylnych”, Pacjentki bardziej świadome zwykle same zauważają problem żylaków okolic intymnych w czasie ciąży. Pojawiają się one już po 24 tygodniu ciąży i stają się coraz większe aż do rozwiązania ciąży. Żylakom okolic intymnych często towarzyszą żylaki atypowe kończyn dolnych, które nie napełniają się bezpośrednio z głównych pni kończynowych, tylko ze sromu, krocza czy z kanału pachwinowego.

Współczesna diagnostyka żylaków okolic intymnych opiera się na badaniu USG Doppler i zaawansowanych technikach obrazowania.

Ultrasonografia dopplerowska

USG Doppler jest badaniem nieinwazyjnym, powszechnie dostępnym i w porównaniu do wenografii MR stosunkowo tanim. Największą zaletą badania USG jest możliwość jego wykonania niemalże w każdych warunkach. Najważniejsza w ocenie żylaków okolic intymnych jest pozycja stojąca. To ona ujawnia istotne punkty przecieku żylnego i pokazuje nam istotność tychże miejsc oraz powstałych żylaków na przeciążenie i niewydolność żył kończyn dolnych. W żadnym z innych badań (w tym w badaniu przezpochwowym) nie da się tego odpowiednio szybko i małoinwazyjnie zbadać. Diagnostyka ultrasonograficzna żylaków okolic intymnych to tak naprawdę wycinek oceny Pacjentki z podejrzeniem niewydolności żylnej miednicy albo obturacyjnej (zwykle pozakrzepowej) choroby żylnej miednicy. Badania USG Doppler żył z oceną całościową żył jamy brzusznej, miednicy i żył dna miednicy oraz krocza wymagają odpowiedniego przygotowania i doświadczenia lekarza, także w kontekście umiejętności oceny zmian endometrialnych i pozabiegowych.

Wenografia MR (1) Żylaki sromu i krocza u wieloródki (2) Żylakowate poszerzenie gałęzi podskórnej tylnej powierzchni uda napełniającej się z żylaków tylnej części krocza (3) Duże żylaki sromu u Pacjentki ze złożona niewydolnością żylną miednicy leczonej niehemodynamicznie (4) Żylaki nawrotowe u Pacjentki z niewydolnością żylną miednicy leczoną na nogach przy użyciu saphenektomii 2-stronnej. Pracownia Diagnostyki Obrazowej Centrum Medycyny Sportowej. Autor: Cezary Szary

Wenografia rezonansu magnetycznego (MRV)


Wenografia MR (ang. Magnetic Resonance Venography, MRV) odgrywa kluczową rolę w dokładnym mapowaniu żylaków okolic intymnych oraz ustalaniu przyczyny ich powstawania. Stanowi zaawansowaną metodę obrazowania całego układu żylnego miednicy i jamy brzusznej. W przeciwieństwie do klasycznej flebografii rentgenowskiej, wenografia MR jest nieinwazyjna i pozwala na wielopłaszczyznową ocenę naczyń wraz z ich otoczeniem tkankowym i narządowym. Badanie to umożliwia dokładną wizualizację anatomii żył dna miednicy, miednicy, w tym żył biodrowych, jajnikowych, oraz całej sieci naczyń krążenia obocznego. Szczególnie istotna jest możliwość dokładnego obrazowania zastoju żylnego, co ma fundamentalne znaczenie w diagnostyce żylaków okolic intymnych. Wartość diagnostyczna wenografii MR jest szczególnie wysoka przy planowaniu zabiegów interwencyjnych, gdyż dostarcza flebologowi lub radiologowi interwencyjnemu precyzyjnej mapy anatomicznej układu żylnego.

Ponadto wenografia rezonansu magnetycznego pozwala na wykrycie ewentualnych anomalii rozwojowych układu żylnego, wykluczenie istotnej klinicznie endometriozy oraz ocenę stanu okolicznych narządów miednicy mniejszej, co może mieć istotne znaczenie w procesie planowania leczenia. Niezaprzeczalną zaletą wenografii MR jest również możliwość wykonywania badania w różnych projekcjach i z wykorzystaniem różnych sekwencji, co zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia nawet subtelnych nieprawidłowości w układzie żylnym. Jest to niewątpliwie badanie trudne technicznie, wymagające dobrego sprzętu (najlepiej systemu 3-Teslowego) oraz należytej współpracy Pacjenta. Analiza badań wenograficznych wymaga dużego doświadczenia klinicznego od radiologa oceniającego te obrazy oraz umiejętności korelacji znalezisk w badaniu MR z badaniem USG Doppler żył miednicy i jamy brzusznej, które w tego typu ocenie jest niezbędne.

Wenografia tomografii komputerowej (CTV)

Wenografia tomografii komputerowej (ang. Computed Tomography Venography, CTV) stanowi zaawansowaną metodę diagnostyczną, która zwykle wykonywana jest w przypadku przeciwwskazań do wykonania wenografii MR u Pacjentki z żylakami okolic intymnych. To specjalistyczne badanie wykorzystuje najnowocześniejszą technologię obrazowania, łącząc promieniowanie rentgenowskie z cyfrowym przetwarzaniem danych, co pozwala uzyskać niezwykle dokładne obrazy układu żylnego. Kluczowym elementem procesu diagnostycznego jest zastosowanie kontrastu jodowego, który podawany dożylnie znacząco zwiększa widoczność naczyń krwionośnych w obrazie tomograficznym.
Główne zalety wenografii TK w diagnostyce żylaków okolic intymnych to: wyjątkowo krótki czas badania (zaledwie 3 minuty), możliwość tworzenia zaawansowanych rekonstrukcji 3D układu naczyniowego, doskonałą rozdzielczość przestrzenną, zdolność do wykrywania anomalii anatomicznych i patologii naczyniowych, w tym żylnych zjawisk uciskowych. Jeśli chodzi o ograniczenia to na pewno jest to dużo niższa rozdzielczość tkankowa w porównaniu do wenografii MR, ekspozycja Pacjentki na promieniowanie jonizujące oraz konieczność podania środka cieniującego dożylnie, który może wywoływać reakcje alergiczne. Dużą wadą un Pacjentek w wieku rozrodczym jest ograniczona skuteczność w wykrywaniu zmian endometrialnych.

Leczenie żylaków okolic intymnych

Leczenie żylaków okolic intymnych rozpoczyna się w większości przypadków od poszukiwania przyczyny ich powstawania i leczenia tejże przyczyny. Najczęstszym błędem strategicznym jest leczenie objawowe żylaków okolic intymnych, bez wyłączenia przekrwienia żylnego w rezerwuarowych naczyniach żylnych miednicy małej. Prawa fizyki płynów (krew też do nich należy) są wszędzie takie same w przyrodzie i tam gdzie oddziałuje na nas grawitacja.

Właściwe leczenie choroby żylnej miednicy jest najczęściej pierwszym etapem leczenia żylaków okolic intymnych. Jest to tzw. leczenie sekwencyjne (etapowe), przeprowadzane zstępująco, czyli od góry do dołu. Przez dziesiątki lat niewydolność żylna kończyn dolnych leczona była jedynie objawowo, często niezgodnie z logiką i kolejnością psucia kolejnych pięter układu żylnego (tzw. leczenie niehemodynamiczne, czyli niezgodne z zasadami fizyki płynów – w tym przypadku krwi krążącej).

Schemat przyczynowego leczenia choroby żylnej podzielony na trzy etapy. Autorska strategia leczenia zespołu Kliniki Flebologii.
Schemat obrazujący strategię sekwencyjnego leczenia przyczynowego choroby żylnej i wtórnych do niej żylaków okolic intymnych oraz żylaków kończyn dolnych. ETAP 1. leczenie niewydolności lewej żyły jajnikowej ETAP 2. leczenie żylaków okolic intymnych (tutaj żylaków lewego kanału pachwinowego i żylaków sromu). ETAP 3. Leczenie żylaków atypowych prawej kończyny dolnej. Klinika Flebologii. Autor: Cezary Szary

Właściwe podejście terapeutyczne wymaga zatem rozpoczęcia leczenia choroby żylnej miednicy (ETAP 1.) np. przy użyciu embolizacji żylnej eliminującej refluks w niewydolnych żyła jajnikowych albo łożysku biodrowym. Zastosowanie nowoczesnych technik embolizacyjnych pozwala na skuteczne zmniejszenie ciśnienia żylnego w obszarze miednicy mniejszej. Dopiero po uzyskaniu kontroli nad głównym źródłem zastoju żylnego i/lub zaburzenia odpływu krwi żylnej można przystąpić do (ETAP 2.) leczenia miejscowego żylaków okolic intymnych i przecieków żylnych z miednicy do żył kończyn dolnych.

Jest to analogiczne postępowanie do sytuacji z życia codziennego, w której najpierw należy zamknąć główny zawór wodny a dopiero później przystępować do naprawy przeciekających rur w instalacji i zalanego mieszkania. W przypadku układu żylnego, próba lokalnego leczenia żylaków bez wcześniejszego opanowania niewydolności głównych pni żylnych najczęściej kończy się niepowodzeniem lub nawrotem choroby żylnej.

Ostatni etap (ETAP 3.) polega na leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych w sposób małoinwazyjny i oszczędzający jak największą liczbę pni żylnych. Ta nowatorska strategia leczenia znacząco zwiększa skuteczność terapii choroby żylnej w porównaniu do tradycyjnego podejścia skupiającego się głównie na leczeniu objawów. Niewątpliwą zaletą sekwencyjnego leczenia przyczynowego jest możliwość uniknięcia znacznego odsetka niepotrzebnych interwencji żylnych w obrębie układu żylnego kończyn dolnych. Z ponad 10-letniej obserwacji lekarzy Kliniki Flebologii wynika, że u niektórych Pacjentek po wyleczeniu niewydolnie żylnej miednicy, wyleczeniu przecieków żylnych i żylaków okolic intymnych, dochodzi do samoistnej regresji objawów i redukcji refluksu żylnego w głównych osiach żylnych kończynowych. Pozwala to zaoszczędzić wiele pni żylnych, które dawniej były niepotrzebnie i bezpowrotnie usuwane bądź zamykane przy użyciu technik wewnątrzżylnych.

Najczęściej
zadawane pytania

  • Z naszej praktyki codziennej wynika, iż niewydolność żylna miednicy i związane z nią żylaki sromu i krocza to częsta przypadłość, którą rozpoznaje się głównie u kobiet uprzednio rodzących, najczęściej po drugim, bądź trzecim porodzie. Problem ten spotykany jest dużo częściej po ciążach mnogich, w tym u kobiet poddawanych długiej stymulacji hormonalnej np. przy zapłodnieniach in vitro

    Typowy przedział wiekowy dla Pań zgłaszających się do Kliniki Flebologii z podejrzeniem niewydolności żylnej miednicy coraz bardziej się zmienia. Obecnie wynosi on: 18-50 lat. Wynika to z faktu, iż coraz więcej ginekologów zaczyna dostrzegać ten problem, coraz więcej fizjoterapeutek uroginekologicznych zaczęło rozpoznawać ten problem, jak również wśród Pacjentek bardzo wzrósł poziom wiedzy na ten temat.

    W tzw. okresie prokreacyjnym objawy zastoju żylnego w miednicy i defekt kosmetyczny, wynikający z obecności żylaków okolic intymnych, są najsilniej wyrażone. Według badań na dużych grupach kobiet około 20% kobiet w wieku reprodukcyjnym doświadcza przewlekłego bólu miednicy, z tego u około 30-40% z nich przyczyną jest niewydolność żylna miednicy. Żylaki okolic intymnych występują u około 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Te liczby znacznie wzrastają u wieloródek.

    Z naszych własnych doświadczeń wynika, iż u ponad 70% kobiet rodzących, cierpiących na niewydolność żylną kończyn dolnych, problem wyjściowo zaczyna się w obrębie układu żylnego miednicy małej i jamy brzusznej. Taka prawidłowość ma jeszcze wyższe wskaźniki korelacji u Pacjentek, które zgłaszają się do Kliniki Flebologii na wizytę z problemem żylnym już przed pierwszą ciążą albo po pierwszej czy drugiej ciąży poronionej. Są to Pacjentki, u których występują istotne zmienności anatomiczne prowadzące do zaburzeń odpływu w układzie żylnym, wtórne przekrwienie żylne miednicy i wzrost ciśnienia w układzie żylnym w obrębie kończyn dolnych.

  • W większości przypadków leczenie żylaków okolic intymnych nie wymaga przerwy w pracy zawodowej. Zabiegi wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, a Pacjentka może wrócić do pracy po 1-2 dniach. Wyjątek stanowią osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną – w ich przypadku może być konieczna kilkudniowa przerwa (zazwyczaj 5-7 dniowa). W Klinice Flebologii po zabiegu leczenia miejscowego żylaków okolic intymnych stosujemy kompresjoterapię medyczną, najczęściej pończochy drugiej klasy ucisku (CCL2).

  • Pierwsze objawy żylaków okolic intymnych to (poza niekorzystnym efektem wizualnym) uczucie ciężkości i dyskomfortu w okolicach intymnych. Objawy te nasilają się w ciągu dnia, szczególnie po długim staniu lub siedzeniu oraz po intensywnych ćwiczeniach fizycznych związanych z dźwiganiem. W okolicy krocza czy sromu Panie obserwują sine lub fioletowe uwypuklenia pod skórą. Dodatkowymi objawami mogą być świąd, pieczenie oraz dyskomfort podczas współżycia (tzw. dyspareunia żylna). Do specjalisty flebologa najlepiej zgłosić się około 4-6 miesięcy po rozwiązaniu ciąży, w której zauważyłaś żylaki warg sromowych albo niezależnie w przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów.

  • Żylaki okolic intymnych w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem, szczególnie jeśli jest to np. trzecia ciąża. W większości przypadków nie komplikują porodu. Obecnie możemy zastosować kilka bezpiecznych metod łagodzących objawy: specjalna bielizna uciskowa dla ciężarnych (pas pachwinowy z dodatkowym wrapem podtrzymującym krocze i srom), odpowiednia aktywność fizyczna (szczególnie pływanie i spacery), pozycje odciążające uzależnione od ustawienia płodu i łożyska oraz pończochy uciskowe dobrane przez wykwalifikowany personel medyczny. Zdarza się, że masywne żylaki okolic intymnych są zwiastunem zaawansowanej śródciążowej niewydolności żylnej miednicy. W takich sytuacjach warto zastosować leczenie przeciwkrzepliwe aż do końca ciąży i w okresie połogu. Po porodzie żylaki okolic intymnych często się zmniejszają, ale rzadko znikają. W przypadku utrzymujących się dolegliwości (np. ciężkości sromu i krocza, szczególnie w czasie miesiączki) warto skonsultować się z flebologiem potrafiącym ocenić i leczyć tego typu przypadłość.

  • Dyskomfort podczas jazdy na rowerze to typowy objaw związany z żylakami okolic intymnych. Żylaki w tej lokalizacji dotyczą prawie co piątej Pani po drugiej ciąży. Nie musi Pani całkowicie rezygnować ze sportu, ale warto wprowadzić pewne modyfikacje i zająć się leczeniem żylaków okolic intymnych, które najczęściej wynikają z pociążowej niewydolności żylnej miednicy. Na początek polecamy zmianę siodełka na bardziej anatomiczne, z wyprofilowaniem zmniejszającym ucisk na okolice intymne. Dobrym rozwiązaniem jest też czasowa zamiana roweru na pływanie lub nordic walking – do czasu rozpoczęcia leczenia. Po skutecznej terapii (leczeniu małoinwazyjnym) większość Pacjentek wraca do ulubionych aktywności bez istotnych ograniczeń. Podczas wizyty flebologicznej połączonej z oceną żył w jamie brzusznej, miednicy i dnie miednicy możemy szczegółowo omówić plan leczenia dostosowany do Pani stylu życia.

Niewydolność żylna miednicy – co o jej objawach powinna wiedzieć każda kobieta?

Niewydolność żylna miednicy – niedodiagnozowany problem wielu kobiet. 🤫 W tym filmie ujawniamy objawy, o których powinnaś wiedzieć: od bólu po problemy z życiem intymnym. Kompleksowa wiedza, która może Ci pomóc na wyciągnięcie ręki! 💡

Dr Venus: wirtualna doradczyni Pacjenta

Szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące żył? Zapytaj naszą Dr Venus!

Pacjentka Kliniki Flebologii po leczeniu embolizacyjnym.
  • Chciałabym zapytać o bolesność przy współżyciu? Czy może to być związane z żylakami sromu?
  • Witaj! Podaj proszę inne – współwystępujące – dolegliwości. Postaram się pomóc.
Embolizacja żylna lewej żyły jajnikowej. Klinika Flebologii.

Przyczynowe leczenie żył

Flebolodzy z Kliniki Flebologii są pionierami przyczynowego leczenia chorób układu żylnego.

Chcesz umówić wizytę w Klinice Flebologii?

Zapraszamy do kontaktu!