Żylne zmiany skórne

Zdjęcie nóg kobiety z widocznymi zmianami skórnymi na tle choroby żylnej.

Wprowadzenie

Przewlekła choroba żylna (ang. chronic venous insuffiiciency, CVI) jest powszechnym schorzeniem, w przebiegu którego z czasem rozwija się tzw. przewlekła niewydolność żylna (ang. chronic venous disease, CVD) dotykającym znaczną część populacji i obejmująca bardziej zaawansowane stadia choroby żylnej: od C3 do C6.
W zaawansowanych stadiach choroby żylnej, u około 4-5% Pacjentów rozwijają się zmiany (często nieodwracalne) zlokalizowane w skórze i tkance podskórnej (klasa C4 wg klasyfikacji CEAP), a u 1-1.5% populacji pojawiają się owrzodzenia żylne (klasa C5-C6).

Powikłania skórne choroby żylnej stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny. Wpływają one negatywnie na jakość życia pacjentów, powodując ból, dyskomfort, swędzenie, a także problemy estetyczne, które mogą prowadzić do obniżenia samooceny i izolacji społecznej.

Klasyfikacja CEAP (Clinical-Etiology-Anatomy-Pathophysiology) z rewizją dokonaną w 2020 roku, będąca międzynarodowym standardem opisu Pacjentów z przewlekłą chorobą żylną, wyróżnia trzy podklasy zmian w obrębie klasy C4:

C4a: przebarwienia skóry lub wyprysk;
C4b: lipodermatoskleroza (stwardnienie skórno-tłuszczowe) lub biały zanik (atrophie blanche);
C4c: corona phlebectatica (tzw. wieniec żylny).

Corona phlebectatica – co to takiego?

Corona phlebectatica (ang. malleolar flare) to skupisko drobnych, poszerzonych naczynek żylnych układających się w formę wachlarza lub korony wokół kostki -najczęściej przyśrodkowej (rzadziej bocznej) . Te małe żyłki z czasem trwania choroby żylnej poszerzają się i przybierają często intensywny, sinofioletowy kolor, mogący przypominać swoim wyglądem promienie słońca rozchodzące się od centrum.

Korona żylna (lub inaczej wieniec żylny) to znalezisko, które dawniej klasyfikowane było jako zwykłe, rozbudowane pajączki naczyniowe zlokalizowane w okolicy kostki (kiedyś klasa C1 wg CEAP). W nowej edycji CEAP corona phlebectatica włączona została do klasy C4 ze względu na jej związek z zaawansowaną postacią przewlekłej niewydolności żylnej. Warto nadmienić, iż Pacjenci z corona phlebectatica mają 5.3 razy większe ryzyko rozwoju owrzodzenia żylnego. Ten poziom ryzyka jest porównywalny z innymi zmianami skórnymi charakterystycznymi dla klasy C4, takimi jak przebarwienia czy lipodermatoskleroza.

Opis schorzenia

Zmiany zachodzące w skórze i w tkance podskórnej (CEAP – klasa C4) w przebiegu przewlekłej choroby żylnej są wynikiem złożonych procesów patologicznych, wynikających z długotrwałego nadciśnienia żylnego w kończynach dolnych i postępujących zaburzeń troficznych.

W obrębie klasy C4 wyróżnia się kilka podtypów. Jest to już to stadium choroby żylnej, po którym występują owrzodzenia żylne goleni.

Podklasa C4a:

  • hiperpigmentacja (przebarwienia skóry) – to brązowawe przebarwienie skóry, najczęściej wokół kostek, spowodowane wydostawaniem się z krwi (hemoglobiny) i jej degradowania w obrębie skóry i tkanki podskórnej; w badaniu histopatologicznym skóra w tych obszarach przebarwione obszary zawierają zarówno złogi hemosyderyny, jak i zwiększoną aktywność melanocytów.
  • wyprysk żylny lub zastoinowy – objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i łuszczeniem się skóry w obszarach zmienionych; w skórze dochodzi do tworzenia się stanu zapalnego i reakcji uczulającej, które powodują wyprysk w sąsiedztwie żylaków. Egzematyzacja może też być wynikiem nieprawidłowego leczenia – np. długotrwałego podawania sterydów.

Podklasa C4b:

  • lipodermatoskleroza zwana inaczej stwardnieniem skórno-tłuszczowym to stan, w którym dochodzi do włóknienia skóry i tkanki podskórnej. Bywa tak, że postępujące włóknienie jest poprzedzone rozlanym obrzękiem zapalnym warstwy podskórnej (hypodermitis). Zdarzają się również postaci nawracające stanu zapalnego. Każdy taki epizod kończy się coraz większym ścieńczeniem tkanki podskórnej i odkładaniem kolejnych warstw zwłóknień. Lipodermatoskleroza może być sygnałem ostrzegawczym przed zbliżającym się owrzodzeniem.
  • zanik biały (atrophie blanche) jest objawem zaawansowanej niewydolności żylnej; na skórze pojawiają się białe, bliznowate plamy otoczone poszerzonymi naczyniami włosowatymi. W zaniku białym zastoinowe uszkodzenie tkanek i przewlekły stan zapalny prowadzą do rozwoju fibrozy, czyli nadmiernego odkładania się włókien kolagenowych. Fibroza usztywnia tkanki i zmniejsza ich elastyczność, co dodatkowo utrudnia gojenie się ran, który w tym stanie klinicznym robią się dość łatwo.

Podklasa C4c:

  • corona phlebectatica to wachlarzowaty wzór licznych małych żył śródskórnych na przyśrodkowej lub bocznej stronie kostki i stopy. Corona phlebectatica została po raz pierwszy opisana w 1960 roku przez Van der Molena. Zmiany w tej lokalizacji składają się z czterech głównych elementów:
    niebieskich – często rozbudowanych – telangiektazji, czyli rozszerzonych żyłek śródskórnych, przypominających wachlarzowato ułożone gałązki drzewka;
    czerwonych telangiektazji – mniejszych niż te niebieskie; są to bardzo powierzchownie położone drobne naczynka;
    – „kubków żylnych” – drobne punktowe poszerzenia żylne zwykle w liczbie 6-8, rozciągają się one do łuku podeszwowego stopy; powstają w wyniku rozszerzenia trójkątnego spływu żył pochodzących z łuku podeszwowego;
    – plam zastoinowych: kolistych, fioletowych obszarów, utworzonych z naczyń włosowatych położonych tuż pod naskórkiem.

UIP (Union Internationale de Phlébologie) zaproponowała dość prostą klasyfikację zmian typu corona phlebectatica. Wyróżnia ona trzy stopnie zaawansowania choroby.

Stopień I – corona marginalis to pojedyncze teleangiektazje lub małe żyły siatkowate (reticular veins) układające się w formę wieńca okołokostkowego.

Stopień II – corona median to wyraźnie zaznaczony wieniec utworzony z telangiektazji i żył siatkowatych.

Stopień III – corona maxima – jest to postać rozległa; wieniec z telangiektazji i żył siatkowatych, często z towarzyszącymi zmianami troficznymi skóry, uważana za wczesny objaw zaawansowanej choroby żylnej i znacznie zwiększone ryzyko rozwoju owrzodzenia żylnego goleni.

W badaniach kliniczno-kontrolnych ryzyko wystąpienia owrzodzenia żylnego u Pacjentów z corona phlebectatica jest zbliżone do ryzyka stwierdzanego u osób z wypryskiem żylnych (C4a) i lipodermatosklerozą (C4b). Dlatego też osoby z tym powikłaniem niewydolności żylnej klasyfikuje się obecnie do podkategorii: C4c.

Schemat przedstawiający progresję niewydolności żylno-limfatycznej w przebiegu przewlekłej choroby żylnej (CVD). Infografika zawiera 7 zdjęć klinicznych uszeregowanych od lewej do prawej, pokazujących kolejne etapy rozwoju choroby według klasyfikacji CEAP. Autor: Cezary Szary

U Pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną dość często występuje mikroangiopatia limfatyczna, powodująca uszkodzenie limfatycznych naczyń włosowatych, zwiększenie przepuszczalności ich ścian i wtórne powikłania skórne. Przedostające się do otaczających tkanek w nadmiarze białka powodują nasilenie obrzęku oraz zaostrzanie stanu zapalnego. Przyspiesza to włóknienie tkanek, co z kolei pogłębia objawy niewydolności żylnej. Przewlekający się zastój chłonki u Pacjentów z zaawansowanym postaciami przewlekłej niewydolności żylnej doprowadza do bakteryjnych zapaleń naczyń chłonnych (dermatolyphangitis) i brodawczakowatości skórnej. Najnowsze badania naukowe dotyczące funkcjonowania układu limfatycznego u Pacjentów z przewlekłą chorobą żylną dowodzą, że już w klasach C2 i C3 dochodzi do zaburzeń w odpływie chłonki.

Czynniki ryzyka wystąpienia zmian skórnych (C4a-C4c)

  • predyspozycje genetyczne – predyspozycje genetyczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby żylnej i jej powikłań, w tym zmian skórnych.
  • nadciśnienie żylne – jest to podstawowy czynnik rozwoju zmian skórnych w przebiegu choroby żylnej. Długotrwałe nadciśnienie w żyłach kończyn dolnych uszkadza naczynia krwionośne, zwiększa ich przepuszczalność i prowadzi do wysięku płynu do tkanek.
  • niewydolność zastawek żylnych – ich dysfunkcja nasila nadciśnienie żylne i sprzyja szybszemu powstawaniu zmian skórnych.
  • przewlekły stan zapalny – nadciśnienie żylne i niedotlenienie tkanek aktywują układ odpornościowy, co prowadzi do napływu leukocytów i uwalniania mediatorów zapalnych. Uszkadzają one śródbłonek naczyń krwionośnych i tkanki otaczające, przyczyniając się do rozwoju zmian skórnych.
  • współtowarzyszący zastój chłonki – postępującą niewydolność układu chłonnego obserwuje się już we wczesnych stadiach choroby żylnej. Nasila to obrzęk, utrudnia gojenie się ran i sprzyja rozwojowi zmian skórnych.
  • wiek – ryzyko rozwoju choroby żylnej i zmian skórnych wzrasta wraz wiekiem.
  • styl życia – długotrwałe stanie lub siedzenie, brak aktywności fizycznej, noszenie obcisłej odzieży – to czynniki, które utrudniają przepływ krwi w żyłach i sprzyjają rozwojowi choroby żylnej.
  • zmiany hormonalne – intensywne odchylenia i wahania hormonalne, np. w czasie ciąży, mogą nasilać objawy choroby żylnej i sprzyjać rozwojowi zmian skórnych.
  • otyłość – nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie układu żylnego i limfatycznego, co sprzyja rozwojowi choroby żylnej i zmian skórnych.
Otyłość to jedna z częstszych przyczyn progresji choroby żylnej i występowania typowych wtórnych do długoletniej niewydolności żylnej zmian skórnych na nogach.

Mechanizm powstawania zmian skórnych w przebiegu niewydolności żylnej

Zmiany skórne w klasie C4 wg klasyfikacji CEAP są manifestacją zaawansowanej choroby żylnej, a ich rozwój jest wynikiem złożonych procesów patologicznych, które dzieją się na poziomie mikrokrążenia.
Nadciśnienie żylne w kończynach dolnych stanowi podstawowy czynnik w patogenezie zmian skórnych w chorobie żylnej. Jest ono spowodowane przeładowaniem łożyska żylnego lub zaburzeniami odpływu krwi żylnej w dużych osiach naczyniowych (np. w przebiegu żylnych zjawisk uciskowych lub podniedrożności pozakrzepowych). Niewydolność zastawek żylnych powstaje zazwyczaj wtórnie do tych procesów i zjawisk. Długotrwałe nadciśnienie żylne uszkadza naczynia krwionośne, zwiększając ich przepuszczalność i prowadząc do wysięku płynnego do tkanek otaczających. Przekrwienie, obrzęk i zaburzenia mikrokrążenia w tkance podskórnej i skórze doprowadzają do ich niedotlenienia i oraz niedożywienia tkanek, co sprzyja rozwojowi zmian skórnych (tzw. zmiany troficzne). Przewlekłe niedotlenienie tkanek i uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych aktywują układ odpornościowy. Prowadzi to do napływu leukocytów i uwalniania mediatorów zapalnych. Wskutek przewlekłego stanu zapalnego finalnie dochodzi do włóknienia tkanki podskórnej i znacznego ścieńczenia skóry. Na tym etapie choroby żylnej (C4a, C4b, C4c) Pacjenci są już o krok od najpoważniejszego powikłania choroby żylnej – owrzodzenia żylnego goleni, klasyfikowanego jako C5 (owrzodzenie żylne wygojone) i C6 (owrzodzenie żylne aktywne).

Rozpoznanie i diagnostyka

Rutynowa diagnostyka i rozpoznawanie zmian skórnych w przebiegu niewydolności żylnej (klasa C4 wg CEAP) obejmuje podstawowe elementy postępowania flebologicznego. O szczegółach można przeczytać w tekście poniżej.

Zacząć należy zawsze od szczegółowego wywiadu chorobowego (w tym chorób współistniejących, historii leczenia niewydolności żylnej czy przebytych zakrzepic żylnych) oraz badania fizykalnego. Szczególnie ważna jest ocena Pacjenta w pozycji stojącej, ocena spoistości obrzęku i zbadanie tętna na obwodzie. Pacjenci z przewlekłą niewydolnością żylną w klasach od C4 do C6 muszą być poddani szczegółowej ocenie zmian skórnych.

W ocenie diagnostycznej badanie z wyboru jest ultrasonografia dopplerowska. Ocenie na stojąco i leżąco zawsze podlegają: układ żył powierzchownych, układ żył głębokich, drożność naczyń żylnych, ocena zastawek żylnych z dokładną analizą wejścia i wyjścia refluksu.

Pacjenci, u których doszło do rozwoju zaawansowanych zmian troficznych zazwyczaj zaliczają się do przypadków trudniejszych diagnostycznie i terapeutycznie. U tych osób zawsze należy ocenić stopień niewydolności żylnej miednicy i wykluczyć zaburzenia odpływu krwi żylnej na poziomie osi biodrowo-kawalnej (częściej lewej).

W wybranych przypadkach lekarz flebolog sięga po badania dodatkowe, takie jak: badania z krwi, ocena wskaźnika kostka-ramię (ABI), badanie pletyzmograficzne czy kapilaorskopia.

W przypadkach trudniejszych diagnostycznie i tych, u których planowane jest leczenie niewydolności żylnej miednicy sięgamy po wenografię tomografii komputerowej (CTV), wenografię kontrastową w rezonansie magnetycznym (MRV) oraz flebografię cyfrową. Ta ostatnia modalność obrazowa wykorzystywana jest zazwyczaj na etapie samego leczenia. Ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (IVUS) jest opcją mało przydatną i dość kosztowną w rutynowej diagnostyce Pacjentów ze zmianami skórnymi w przebiegu zaawansowanej choroby żylnej.

Dr Cezary Szary z Kliniki Flebologii wykonuje USG Doppler żył miednicy.
„USG Doppler żył jamy brzusznej i miednicy małej to badanie konieczne do wykonania u Pacjentów ze zmianami skórnymi w przebiegu niewydolności żylnej”. dr n. med. Cezary Szary

Należy pamiętać również o diagnostyce różnicowej zmian skórnych. Powinna ona uwzględniać inne jednostki chorobowe, mogące imitować zmiany skórne charakterystyczne dla C4. Zaliczamy do nich: zapalenie tkanki podskórnej, twardzinę układową czy zmiany w przebiegu chorób autoimmunologicznych. W przypadku pacjentów z C4b (lipodermatosclerosis i zanik biały) kluczowe znaczenie ma ocena ryzyka progresji do stadium C5/C6 (owrzodzeń żylnych), szczególnie w obszarach objętych stwardnieniem i przebarwieniem skóry.

Metody leczenia

Przewlekła choroba żylna to schorzenie, które rozwija się stopniowo i wymaga systematycznego, kompleksowego podejścia do leczenia. Gdy na nogach pojawiają się pierwsze przebarwienia, zaczerwienienia, wypryski w rzucie żylaków czy stwardnienia wyczuwalne w tkance podskórnej lub w skórze, oznacza to, że choroba wkroczyła w stadium C4. Jest to moment, w którym właściwe leczenie staje się szczególnie istotne, aby zapobiec rozwojowi poważniejszych powikłań, takich jak owrzodzenia żylne goleni.

Zmiany skórne w przewlekłej chorobie żylnej nie są jedynie defektem kosmetycznym – stanowią wyraźny sygnał ostrzegawczy. Powstają one w wyniku długotrwałego zastoju krwi nadmiarowej żylnej i są niczym znak ostrzegawczy.

Na szczęście dysponujemy obecnie skutecznymi metodami leczenia, które przy systematycznym stosowaniu mogą znacząco poprawić stan skóry i złagodzić objawy choroby żylnej. Leczenie musi być kompleksowe i być prowadzone przez długi czas, gdyż zmiany skórne, które rozwijały się przez miesiące czy lata, nie ustąpią po kilku dniach czy tygodniach terapii.

Podstawową metodą leczenia niewydolności żylnej na tym etapie jest odpowiednio dobrana kompresjoterapia. Wskazane jest codzienne noszenie wyrobów uciskowych (podkolanówki, pończochy lub bandaże) o sile ucisku CCL2 lub CCL3.
Pacjenci z tego typu problemami muszą dbać o skórę. Pielęgnować ją z użyciem delikatnych środków myjących. Osuszanie skóry musi odbywać się bez pocierania. Stosowane są kremy nawilżające zawierające jak najmniej składników uczulających. Leki flebotropowe pełnią zazwyczaj rolę wspomagającą do stosowanej kompresjoterapii. Ważna jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna (np. ćwiczenia wzmacniające mięśnie łydek i regularne spacery) oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała i odpowiednie nawadnianie organizmu.

U większości Pacjentów w tym stadium konieczne jest leczenie zabiegowe, które powinno być zawsze zindywidualizowane i maksymalnie małoinwazyjne. Obecnie u Pacjentów w stadium C4 preferuje się postępowanie niechirurgiczne.

Najczęściej
zadawane pytania

  • Choć przewlekła niewydolność żylna i związane z nią zmiany skórne (C4) występują częściej u osób w średnim i starszym wieku, mogą także pojawić się u młodszych pacjentów. Wszystko zależy od tła niewydolności żylnej i czasu jej występowania. U Pacjentów młodszych, ale ze współwystępującymi czynnikami ryzyka, takimi jak: predyspozycje genetyczne, siedzący tryb życia czy otyłość, takie zmiany mogą wystąpić już we wczesnym wieku. Wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia niewydolności żylnej już w młodym wieku pozwala zapobiegać powikłaniom i rozwojowi zmian skórnych.

  • Zmiany skórne w powstałe w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej (C4) mogą być bolesne, zwłaszcza gdy towarzyszy im stan zapalny lub obrzęk. Lipodermatoskleroza (C4b) jest typowym stanem zaawansowanej niewydolności żylnej, który może przebiegać z zaostrzeniami. Pojawia się wówczas bolesny obrzęk i zapalenie. Po kilku takich epizodach dochodzi do włóknienia tkanki podskórnej i ścieńczenia skóry. Staje się napięta i cienka jak pergamin. Powoduje to uczucie sztywności i bólu w okolicach objętych stwardnieniem. W przypadku zmian wypryskowych, egzematycznych (C4a), Pacjenci często odczuwają świąd, pieczenie lub nawet ostry ból, zwłaszcza jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

  • Tak, w zaawansowanych stadiach przewlekłej niewydolności żylnej, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, zmiany skórne mogą prowadzić do powstawania owrzodzeń żylnych goleni. Tworzą się one zazwyczaj na wysokości perforatorów C1-C2 od strony kostki przyśrodkowej lub tuż nad nią. Jest to wynik przewlekłego stanu zapalnego i nadciśnienia żylnego, które powodują uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej. Owrzodzenia żylne goleni, szczególnie u Pacjentów z zaawansowanym zespołem pozakrzepowym, są trudne do leczenia i wymagają kompleksowego podejścia, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich powstawaniu poprzez wczesne leczenie niewydolności żylnej kończyn dolnych.

  • Zmiany na tle niewydolności żylnej widoczne na skórze, odpowiadające stadium C4 wg klasyfikacji CEAP, występują u około 5-7% dorosłej populacji. Częstość ta znacząco wzrasta z wiekiem. Szacuje się, że u osób po 65 roku życia mogą one występować nawet u 10-12% ludzi. W przypadku stadium C4 nie obserwuje się tak wyraźnej przewagi kobiet, jak w przypadku żylaków (C2) czy pajączków naczyniowych (C1). Przewaga wynosi zaledwie: 1.2-1.5 do 1.0. U co czwartej osoby ze zmianami typu C4 w ciągu 5 lat dochodzi o progresji do stadium C5 lub C6, czyli rozwoju owrzodzenia żylnego goleni. Dlatego tak ważna jest redukcja czynników ryzyka i podjęcie właściwego leczenia u flebologa. O grupach szczególnie zwiększonego ryzyka przeczytasz niżej.

    Grupami szczególnie narażonymi na rozwój zmian skórnych w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej są osoby:

    • wykonujące wielogodzinną pracę stojącą lub siedzącą;
    • po przebytej zakrzepicy żył głębokich (DVT);
    • z wyraźną otyłością (BMI >30);
    • kobiety po wielu donoszonych ciążach (wieloródki);
    • z rodzinnym występowaniem zaawansowanej niewydolności żylnej, w tym owrzodzeń żylnych goleni (C5-C6);
    • z niewydolnością zastawek żylnych trwającą od ponad 10 lat.
  • Podstawą diagnostyki jest zawsze badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, miednicy i jamy brzusznej. Pozwala ono na ocenę przepływu krwi w żyłach i zidentyfikowanie miejsc powstawania refluksu i jego przyczny. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić także badanie dodatkowe, takie jak flebografia lub obrazowanie metodą tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MR). Badania te pozwalają na precyzyjne określenie przyczyny problemu i dostosowanie indywidualnego planu leczenia.

Nowoczesne leczenie żył

Oferujemy leczenie zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i w ramach przyjęć na oddział dzienny. Pobyt jest krótkotrwały. Pacjent spędza w Klinice od 1 do 5 godzin.

Chcesz umówić wizytę w Klinice Flebologii?

Zapraszamy do kontaktu!