Owrzodzenie żylne goleni to rana, występująca najczęściej w okolicy kostki, niewykazująca skłonności do gojenia się. Zwykle pojawia się u pacjentów, którzy wcześniej miewali już problemy z żyłami, tj. przechodzili zapalenia żył, zakrzepice żylne lub po prostu mają na nogach duże żylaki. Niewydolność żylna może także spowodować powstanie owrzodzenia żylnego podudzi.

Dr Tomasz Grzela - Klinika Flebologii - najlepsi flebolodzy w Polsce | © Klinika Flebologii
dr hab. n. med. Tomasz Grzela

Zaniedbane żylaki na nogach są często przyczyną trudno gojących się ran, czyli tzw. owrzodzeń żylnych goleni

Opis schorzenia

Owrzodzenie żylne goleni - Czy żylaki mogą być groźne?

Powiedzmy to wprost. Przewlekła choroba żylna to problem nie tylko kosmetyczny. Zaniedbane żylaki mogą stać się przyczyną trudno gojącej się rany na nodze – owrzodzenia żylnego goleni.

Dolegliwość ta jest bardzo nieprzyjemna i niezwykle uciążliwa, zarówno dla pacjenta, jak i dla jego najbliższych. Rana najczęściej umiejscowiona jest na wewnętrznej powierzchni podudzia, tuż nad kostką przyśrodkową - co także wpływa na powstawanie dolegliwości zwanej owrzodzenie żylne podudzi. Zwykle jest dość bolesna, często jest również źródłem obfitego wysięku. Duży wysięk stanowi dla pacjenta poważny problem higieniczny - założony opatrunek po krótkim czasie jest znowu mokry, ma nieprzyjemny zapach i wymaga wymiany. Nie zapominajmy o poważnym aspekcie zdrowotnym - obfity wysięk powoduje również znaczną utratę białka i elektrolitów z organizmu pacjenta, przez co dodatkowo utrudnia gojenie rany i pogłębia obrzęk.

owrzodzenie podudzi

 

 

Ważne zagadnienia

1

Czy owrzodzenia żylne można skutecznie leczyć?

Oczywiście, że tak. Najlepiej pod nadzorem placówki specjalizującej się w leczeniu ran przewlekłych. Na szczęście jest ich w naszym kraju coraz więcej. Większość takich ran możemy wygoić stosując specjalistyczne opatrunki (w zdecydowanej większości objęte refundacją NFZ) i odpowiednio zakładane na chorą nogę opaski uciskowe. 

czytaj więcej

Oczywiście, że tak. Najlepiej pod nadzorem placówki specjalizującej się w leczeniu ran przewlekłych. Na szczęście jest ich w naszym kraju coraz więcej. Większość takich ran możemy wygoić stosując specjalistyczne opatrunki (w zdecydowanej większości objęte refundacją NFZ) i odpowiednio zakładane na chorą nogę opaski uciskowe. Niestety, leczenie wymaga cierpliwości i konsekwencji w działaniu ze strony pacjenta, ale również lekarza, czy pielęgniarki. To brak tej konsekwencji jest najczęstszym źródłem niepowodzeń w leczeniu.

Warto wiedzieć, że im rana większa i starsza, tym leczenie trwa dłużej, a efekt kosmetyczny jest gorszy. Analogicznie, im wcześniej rozpoczynamy leczenie, tym lepsze i szybsze są jego efekty.

2

Czy przeszczep skóry pomaga w leczeniu owrzodzeń?

U niektórych pacjentów możemy skrócić czas leczenia stosując przeszczep skóry. Rana musi być jednak wcześniej odpowiednio przygotowana. Warto również pamiętać o tym, że chcąc np. uzyskać fragment skóry do przeszczepu na jedną ranę, wykonujemy pacjentowi drugą ranę w innym miejscu

czytaj więcej

U niektórych pacjentów możemy skrócić czas leczenia stosując przeszczep skóry. Rana musi być jednak wcześniej odpowiednio przygotowana. Warto również pamiętać o tym, że chcąc np. uzyskać fragment skóry do przeszczepu na jedną ranę, wykonujemy pacjentowi drugą ranę w innym miejscu.

Niestety, zdarza się, że niektóre przeszczepy się nie przyjmują, więc w efekcie pozostają nam potem do leczenia dwie rany.

3

Czy leczenie zabiegowe jest niezbędne do wygojenia owrzodzenia?

W większości przypadków zastosowanie opatrunków specjalistycznych i opasek uciskowych jest w zupełności wystarczające. Jednak w niektórych przypadkach pacjenci mogą wymagać zastosowania leczenia zabiegowego, żeby uzyskać wygojenie rany. Zwykle dotyczy to pacjentów z dużymi ranami i z bardzo obfitym wysiękiem.

czytaj więcej

W większości przypadków zastosowanie opatrunków specjalistycznych i opasek uciskowych jest w zupełności wystarczające. Jednak w niektórych przypadkach pacjenci mogą wymagać zastosowania leczenia zabiegowego, żeby uzyskać wygojenie rany. Zwykle dotyczy to pacjentów z dużymi ranami, i z bardzo obfitym wysiękiem.

W przeszłości leczenie zabiegowe polegało na chirurgicznym usunięciu niewydolnej żyły powierzchownej (odpiszczelowej lub odstrzałkowej), obecnie w tym celu stosuje się zwykle metody małoinwazyjne - wewnątrznaczyniową ablację laserowąklejenie żylaków lub obliterację chemiczną, czyli tzw. skleroterapię kompresyjną. W naszej Klinice przeprowadzamy również zabiegi zamykania niewydolnych żył specjalnym klejem. Stosując tę ostatnią metodę uzyskaliśmy wygojenie problematycznych ran u kilku pacjentów, którzy wcześniej zostali zdyskwalifikowani od leczenia zabiegowego innymi metodami. Na szczęście, takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko…

Warto wspomnieć również o najnowszych możliwościach leczenia pacjentów z nawracającymi owrzodzeniami, u których występują zmiany pozakrzepowe w żyłach głębokich uda i/lub miednicy. Przynajmniej u części takich chorych można uzyskać lepsze gojenie lub zmniejszenie szans nawrotu owrzodzenia dzięki założeniu specjalnego stentu do uszkodzonej żyły. Jednak powodzenie takiego zabiegu zależy w dużej mierze od właściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu – najlepiej przeprowadzonej po dokładnym badaniu obrazowym, np. przy pomocy wenografii rezonansu magnetycznego.

4

Czy wygojone owrzodzenie może nawrócić?

Niestety tak. Wygojenie rany nie oznacza, że noga jest już zupełnie zdrowa. U większości pacjentów jako kolejny etap leczenia, czasem jeszcze przed wygojeniem rany, stosujemy leczenie zabiegowe (zwykle małoinwazyjne) w zakresie niewydolnych żył powierzchownych.

czytaj więcej

Niestety tak. Wygojenie rany nie oznacza, że noga jest już zupełnie zdrowa. U większości pacjentów jako kolejny etap leczenia, czasem jeszcze przed wygojeniem rany, stosujemy leczenie zabiegowe (zwykle małoinwazyjne) w zakresie niewydolnych żył powierzchownych.

Często jednak pozostaje jeszcze nie rozwiązany problem niewydolności żył układu głębokiego. Dlatego pacjenci powinni w dalszym ciągu stosować specjalistyczne wyroby uciskowe. W zdecydowanej większości przypadków najczęstszą przyczyną nawrotu rany jest zaprzestanie noszenia przez pacjenta wyrobów uciskowych.

Sposoby leczenia

Owrzodzenie żylne goleni i owrzodzenie żylne podudzi można wyleczyć za pomocą farmakoterapii lub leczenia operacyjnego - w przypadku poważniejszych zmian chorobowych. Nieoceniona jest także zmiana stylu życia - unikanie nadmiernego siedzenia czy leżenia, o ile pozwala na to stan chorego, pozytywnie wpływa na jego samopoczucie oraz na pracę żył. Aktywność ruchowa oraz pomoc wykwalifikowanych rehabilitantów może pomóc osobom cierpiącym na owrzodzenie żylne goleni w powrocie do sprawności fizycznej. 

Podsumowanie

  1. Owrzodzenia żylne można skutecznie leczyć, ale potrzebne są czas, cierpliwość i determinacja zarówno ze strony pacjenta, jego najbliższych, jak i zespołu opiekującego się pacjentem.
  2. Najważniejszym elementem leczenia owrzodzeń żylnych goleni jest stosowanie kompresjoterapii, czyli odpowiedniego opatrunku uciskowego na chorą kończynę.
  3. Skuteczne leczenie miejscowe oznacza właściwą pielęgnację rany i stosowanie odpowiednio dobranych opatrunków specjalistycznych. Zmianę opatrunków przeprowadzamy tak często, jak to konieczne, ale tak rzadko, jak to możliwe.

Często zadawane pytania

Zakres usług

Klinika Flebologii to nowoczesna placówka medyczna zlokalizowana w sercu Warszawy oferująca diagnostykę i kompleksowe leczenie wszystkich chorób układu żylnego!