Flebografia i warikografia (flebografia żylaków) to wyjątkowo pożyteczne techniki kontrastowego obrazowania układu żylnego. W tej drugiej metodzie stosowane jest bezpośrednie podanie środka kontrastowego do poszerzonych żył, czyli żylaków.

Rola technik flebograficznych w diagnostyce obrazowej układu żylnego uległa diametralnej zmianie po wprowadzeniu do powszechnego użycia technik dopplerowskich czy wenografii TK oraz MR.

Istnieją jednak pewne zalety tychże metod, obrazujących układ żylny w sposób bezpośredni. Flebografię wykonuje się w warunkach szpitalnych. Wykonywane przez nas flebografie zstępujące oraz warikografie pozwalają na dokładną ocenę refluksu i kierunku przepływu krwi żylnej w naczyniach. Tego typu procedura trwa do kilkudziesięciu minut  i odbywa się w warunkach pracowni hemodynamicznej.

Flebografia i embolizacja żył jajnikowych

Flebografia i embolizacja żył jajnikowych

Często jest tak, że w przypadku wątpliwości po wykonaniu USG Doppler i TK, flebografia diagnostyczna bywa badaniem rozstrzygającym.

Wykorzystujemy ją rutynowo w diagnostyce niewydolności żylnej miednicy, ocenie utrudnienia odpływu na poziomie dużych żył (głównej dolnej i żył biodrowych), czy przy ocenie skomplikowanych malformacji naczyniowych.  

Konsultacje specjalistyczne online

Teraz możesz umówić się na konsultację online w Klinice Flebologii i otrzymać pomoc także zdalnie, bez wychodzenia z domu.