Embolizacja żylna

Embolizacja żylna

Zabieg embolizacji żylnej wykonywany w Pracowni Naczyniowej Kliniki Flebologii.

Wprowadzenie

Embolizacja żylna to małoinwazyjny zabieg wewnątrznaczyniowy, który polega na kontrolowanym zamknięciu niewydolnego naczynia żylnego, co prowadzi do wyłączenia go z krwioobiegu. Nazwa „embolizacja” pochodzi od słowa „embolus”, czyli materiału zatykającego światło naczynia (dosłownie – powodującego zator). Zabieg ten, wykonywany przez doświadczony zespół Kliniki Flebologii, jest zazwyczaj kluczowym elementem (jednym z etapów) przyczynowego leczenia choroby żylnej.

Niewydolność żylna miednicy, która często jest przyczyną wielu niespecyficznych dolegliwości z poziomu podbrzusza, dna miednicy czy krocza oraz najczęstszą przyczyną niewydolności żylnej kończyn dolnych (szczególnie wśród kobiet), ma nieco inny charakter u Pań, a nieco innych u mężczyzn. U kobiet najczęściej dotyka żył jajnikowych i gałęzi spływu żył biodrowych wewnętrznych, prowadząc do zespołu objawów zwanego zespołem przekrwienia biernego miednicy (ang. Pelvic Congestion Syndrome, PCS).

U mężczyzn natomiast najczęściej spotykanym problemem jest niewydolność żył jądrowych, objętościowe przeciążenie żył biodrowych wewnętrznych oraz wtórne do nich żylaki wewnątrzmosznowe. Do najczęstszych żylaków wewnątrzmosznowych zaliczamy żylaki powrózka nasiennego. Niezależnie od płci, w Klinice Flebologii zawsze dążymy do całościowego leczenia wszystkich niewydolnych pni żylnych i wyłączenia patologicznych rezerwuarów żylnych w czasie jednej procedury zabiegowej. Zapewnia to lepsze efekty kliniczne, mniejszą dawkę przyjętego środka kontrastowego, pochłoniętego promieniowania, korzystniejszy przebieg pozabiegowy (brak wykrzepiania niezembolizowanych spływów), znacznie mniejszy odsetek nawrotów choroby żylnej i co najważniejsze, możliwość kontynuacji leczenia. Pacjent, u którego przeprowadzono leczenie częściowe (niepełna embolizacja żylna) nie może być poddany leczeniu żylaków okolic intymnych czy żylaków na nogach.

Flebolog z Kliniki Flebologii zakłada dostęp naczyniowy pod USG. Flebolog z Kliniki Flebologii zakłada dostęp naczyniowy pod USG.

Historia rozwoju technik embolizacyjnych w leczeniu niewydolności żylnej miednicy

Historia zabiegów embolizacji żylnej sięga początku lat 90-tych XX wieku. Pierwszą udokumentowaną embolizację żył jajnikowych w leczeniu zespołu przekrwienia biernego miednicy (tak wówczas definiowano objawową postać niewydolności żylnej miednicy) przeprowadzili Edwards wraz z zespołem w 1993 roku (zdjęcie obok). Ten pionierski – jak się później okazało zabieg – otworzył nową możliwości małoinwazyjnego leczenia chorób żylnych jamy brzusznej i miednicy mniejszej. W kolejnych latach techniki embolizacyjne w układzie żylnym były stopniowo udoskonalane. Początkowo wykorzystywano głównie skleroterapię, czyli chemiczne podawanie środków obliterujących do światła niewydolnych naczyń żylnych. W późnych latach 90-tych wprowadzono do praktyki klinicznej spirale embolizacyjne (tzw. coile naczyniowe), które znacząco poprawiły skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów.

Pierwszy udokumentowany przypadek wykonania embolizacji żyły jajnikowej lewej [Clinical Radiology, 1993].

Prawdziwy przełom w zabiegach embolizacyjnych nastąpił na początku XXI wieku wraz z rozwojem technik obrazowania. Wprowadzenie nowoczesnych aparatów rentgenowskich z ramieniem C upowszechnił tę doskonałą metodę leczenia. Rozwój technik embolizacji żylnej stanowi doskonały przykład tego, jak postęp technologiczny w medycynie przekłada się bezpośrednio na jakość leczenia Pacjentów. Współczesna flebologia może oferować Pacjentom skuteczne, małoinwazyjne metody leczenia, które jeszcze trzy dekady temu wydawały się niemożliwe do zrealizowania.

W Klinice Flebologii rozwinęliśmy przez lata swój autorski sposób wykonywania embolizacji żylnej. W skrócie nasza taktyka opiera się na dobrym planie leczenia, atraumatycznym dojściu do naczynia żylnego (najczęściej z przezskórnego dostępu górnego) oraz wykonaniu zabiegu przy użyciu minimalnej dawki środka kontrastowego i dawki promieniowania. Zachęcamy się do zapoznania się z naszą publikacją naukową: link  

Embolizacja żylna – przełom w leczeniu choroby żylnej.

Czy słyszałaś o embolizacji żylnej albo o przyczynowym leczeniu choroby żylnej? 🤔 To prawdziwa rewolucja w leczeniu choroby żylnej! W tym filmie wyjaśniamy, na czym polega ta innowacyjna metoda i dlaczego jest tak skuteczna. Wiedza, która może Ci pomóc! 💡

Co można leczyć przy użyciu embolizacji żylnej?

Embolizacja żylna jest skuteczną metodą leczenia w przypadku wielu schorzeń flebologicznych, w tym:

  • objawowej niewydolności żylnej miednicy: jest to najczęstsze wskazanie do embolizacji żylnej u kobiet, objawiające się przewlekłym bólem w miednicy, żylakami sromu i okolic intymnych, a także dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego;
  • objawowe żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn, związane z niewydolnością żył jądrowych;
  • malformacje żylne i naczyniaki żylne w różnych lokalizacjach, np. w okolicach intymnych czy w obrębie żył kończyn dolnych;
  • zmiany wtórne do żylnych zjawisk uciskowych, takich jak: zjawisko „dziadka do orzechów” czy zjawisko May-Thurnera, które mogą powodować zastój krwi w żyłach rezerwuarowych.
Stan po embolizacji żylnej 2-stronnej.

Po embolizacji żył jajnikowych (LOV, ROV)

Stan po embolizacji żyły jajnikowej i krążenia obocznego.

Po embolizacji LOV i krążenia obocznego

Żylaki powrózka nasiennego przed zabiegiem embolizacji żylnej.

Niewydolność lewej żył jądrowej i żylaki powrózka nasiennego

Zalety zabiegów embolizacji żylnej wykonywanych w Klinice Flebologii

  • minimalna inwazyjność i bezpieczeństwo całej procedury zabiegowej (embolizacja żylna to zabieg wewnątrznaczyniowy, a nie operacja); embolizacja żylna typowo wykonywana jest z jednego bądź dwóch 2-3 mm dostępów przezskórnych zakładanych w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG i niskodawkowej aparatury RTG;
  • stosujemy znieczulenie miejscowe i płytką sedację zamiast znieczulenia ogólnego (cały zabieg jest monitorowany przez zespół anestezjologiczny);
  • komfort w czasie zabiegu – ułożenie na plecach;
  • krótki pobyt (od 3 do 6 godzin) na dziennym oddziale szpitalnym z opieką lekarską i pielęgniarską;
  • szybki powrót do codziennych aktywności po zabiegu;
  • korzyści kosmetyczne (brak blizn, które zdarzają się po leczeniu chirurgicznym);
  • znikome ryzyko powikłań z uwagi na małą inwazyjność zabiegu, precyzję wykonania i duże doświadczenie zespołu diagnostyczno-zabiegowego;
  • wysoka skuteczność długoterminowa (w ocenie ponad 10-letniej skuteczność embolizacji żylnych w Klinice Flebologii – będącej elementem przyczynowej leczenia choroby żylnej – wynosi ponad 95%).

Materiały embolizacyjne stosowane w Klinice Flebologii

W Klinice Flebologii do zabiegów embolizacji żylnej wykorzystujemy najnowocześniejsze materiały embolizacyjne, które zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Zaliczamy do nich:

  • spirale embolizacyjne (coile): coile embolizacyjne zazwyczaj składają się z rdzenia wykonanego z metalu szlachetnego (platyny). Rdzeń ten jest otoczony przez włókna syntetyczne, często wykonane z dacronu, które mają właściwości trombogenne, czyli sprzyjają tworzeniu się kontrolowanego skrzepu w zamykanym naczyniu. Materiały, z których wykonane są spirale embolizacyjne są doskonale widoczne za pomocą fluoroskopii rentgenowskiej w czasie zabiegu. Co ważne wszystkie najnowsze coile używane w Klinice Flebologii nie przeszkadzają w przyszłych badaniach rezonansu magnetycznego.
Pacjentka po embolizacji spływu żyły sromowej wewnętrznej. (1) żylakowate poszerzenie spływu po podaniu kontrastu; (2) obkurczenie łożyska naczyniowego tuż po podaniu sklerozantu i włożeniu spirali embolizacyjnej (3) spływ ż. sromowej wewnętrznej wyłączony z krążenia.
  • spienione sklerozanty (zwane środkami obliterującymi): są wpuszczane do światła naczynia żylnego, aby spowodować jego zamknięcie poprzez wywołanie stanu zapalnego i zwłóknienia. Sklerozant w postaci spienionej (aerozol) lepiej przylega do ścianki naczynia żylnego, wypierając z niego krew. Zwiększa to znacznie skuteczność zabiegu. Stosowanie spienionych sklerozantów jest uważane za o wiele bezpieczniejszą  alternatywę w porównaniu do klejów tkankowych, które często wywołują reakcje alergiczne i przewlekłe ziarninowanie.

Spienione sklerozanty są stosowane w Klinice Flebologii wespół ze spiralami embolizacyjnymi. Autorska technika leczenia embolizacyjnego, którą opracowaliśmy przez lata w naszej Klinice, jest dużo skuteczniejsza niż popularna na świecie technika „sandwich” (polegająca na rzadkim rozmieszczeniu spiral (coili) w naczyniu zamykanymi i podawaniu pomiędzy sklerozantu w postaci spienionej). W Klinice Flebologii unikamy stosowania klejów tkankowych do embolizacji naczyń żylnych jamy brzusznej i miednicy z powodów wyżej wymienionych. Zastosowanie klejów tkankowych daje też dużo wyższe wskaźniki udrażniania embolizowanych naczyń żylnych.

Pracownia Naczyniowa – nowoczesne zabiegi wewnątrzżylne w Klinice Flebologii

Kluczowe informacje dotyczące zabiegu embolizacji żylnej

  • TYP ZABIEGU

    z wykorzystaniem: USG, RTG

  • INWAZYJNOŚĆ

    minimalna (1/5)

  • OBSZAR ZABIEGOWY

    jama brzuszna, miednica

  • ZESPÓŁ WYKONUJĄCY

    radiolog interwencyjny, flebolog, zespół anestezjologiczny, pielęgniarka hemodynamiczna

  • CZAS TRWANIA

    25-120 minut

  • RODZAJ ZNIECZULENIA

    miejscowe, płytka sedacja

  • BOLESNOŚĆ

    minimalna (1/5)

  • RYZYKO POWIKŁAŃ

    od minimalnego do niskiego (1-2/5)

  • REKONWALESCENCJA

    5-14 dni

Zakres cenowy

Flebologia

Cennik zabiegów żylnych wykonywanych w pracowni naczyniowej

  • embolizacja żylna 1-stronna

    od 10 000 zł
  • embolizacja żylna 2-stronna

    od 13 000 zł
  • przezskórne stentowanie segmentu żylnego przy użyciu 1 stentu

    od 19 000 zł
  • wenoplastyka żylna bez użycia stentu pod kontrolą aparatury RTG

    od 10 000 zł
  • wenoplastyka żylna bez użycia stentu z jednoczasową embolizacją żylną

    od 15 000 zł

Przygotowanie Pacjenta do zabiegu embolizacji żylnej

Właściwe przygotowanie Pacjenta do zabiegu embolizacji żylnej jest kluczowym etapem, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności procedury, a także wykluczenia innych patologii imitujących chorobę żylną miednicy i jamy brzusznej (np. zrostów czy endometriozy u kobiet!). Proces przygotowawczy obejmuje kilka istotnych kroków diagnostycznych i organizacyjnych (odradzamy Pacjentom kwalifikację zdalną do tego typu zabiegów).

  • wszystko zaczyna się od konsultacji flebologicznej z całościową oceną żył w USG Doppler: tego etapu ominąć nie można. Badanie USG Doppler żył jest często uzupełniane o inne modalności obrazowe (tzw. diagnostyka obrazowa rozszerzona).
  • dodatkowe badania obrazowe: w zależności od potrzeb i wniosków klinicznych lekarza flebologa, mogą być wykonane bardziej zaawansowane badania obrazowe, takie jak: wenografia tomografii komputerowej (CTV), wenografia rezonansu magnetycznego (MRV) czy flebografia i warikografia. Po diagnostyce i ocenie klinicznej Pacjenta przygotowywany jest spersonalizowany plan leczenia.
  • bliżej daty zabiegu następuje poinformowanie Pacjenta o przebiegu procedury i ewentualnych sposobach znieczulenia (najczęściej jest to płytka sedacja);
  • na 6-8 godzin przed zabiegiem embolizacji żylnej należy powstrzymać się od jedzenia i picia (pozostać na czczo). Niektóre leki mogą wymagać czasowego odstawienia – decyzję o tym podejmuje lekarz prowadzący i przekaże konkretne zalecenia.
  • konieczne jest zapewnienie transportu do domu – nie wolno prowadzić samochodu tuż po sedacji; czas pobytu na oddziale dziennym wynosi łącznie od 3 do 6 godzin.

Opis zabiegu embolizacji żylnej

Zabieg embolizacji żylnej w Klinice Flebologii wykonywany jest przez zespół doświadczonych specjalistów w skład, którego wchodzą: flebolog, radiolog, radiolog interwencyjny i w razie konieczności chirurg naczyniowy. Operatorom zawsze towarzyszy zespól anestezjologiczny. W Klinice Flebologii stosujemy jedynie dostępy przezskórne, wykonywane pod kontrolą aparatury USG w znieczuleniu miejscowym. Kobiety najczęściej mają zakładany cewnik do pęcherza moczowego tuż przed zabiegiem embolizacji żylnej. 

Procedura embolizacji żylnej przebiega następująco:

  • Pacjent jest znieczulany miejscowo i poddawany płytkiej sedacji tuż przed zabiegiem (konieczny jest kontakt Pacjenta z zespołem wykonującym zabieg);
  • pod kontrolą sondy USG, a później ramienia C, operator po prowadniku wprowadza cienki cewnik do docelowego naczynia żylnego;
  • przez cewnik naczyniowy wprowadzane są materiały embolizacyjne, które zamykają niewydolne naczynie żylne;
  • po zamknięciu niewydolnej żyły, splotu żylnego czy żylaków – cewnik naczyniowy jest usuwany z ciała Pacjenta;
  • w miejscu przezskórnego dostępu do naczynia żylnego zakładany jest mały opatrunek uciskowy.

Czas trwania zabiegu embolizacji żylnej zależy od typu zabiegu i skali jego trudności. Zwykle waha się od 20 minut do 2 godzin. Powrót do domu po zabiegu następuje zazwyczaj po 3-6 godzinach pobytu w oddziale dziennym. Pacjent opuszcza oddział w towarzystwie osoby pełnoletniej.

Postępowanie po zabiegu embolizacji żylnej

Każdy Pacjent po zabiegu embolizacji żylnej w naszej Klinice otrzymuje szczegółowe zalecenia pisemne. Przy wypisie z oddziału wystawiana jest recepta na niezbędne leki.

Po zabiegach embolizacyjnych żylnej zaleca się ponadto:

  • odpoczynek w dniu zabiegu i w następnych 4-5 dniach od wykonania procedury embolizacyjnej;
  • stosowanie przepisanych leków przeciwbólowych w razie potrzeby;
  • obserwację miejsca wkłucia pod kątem zaczerwienienia lub obrzęku;
  • powstrzymanie się od dźwigania ciężkich przedmiotów i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez około 10-14 dni od zabiegu;
  • unikanie długich podróży samolotem przez 2-3 doby od wykonania zabiegu;
  • w przypadku osób z niewydolnością żylną kończyn dolnych zalecamy noszenie pończoch uciskowych w okresie pozabiegowym.
Powrót do aktywności sportowej po zabiegach embolizacji żylnej następuje zwykle po 10-14 dniach.

Przeciwwskazania do zabiegu embolizacji żylnej

Do typowych przeciwwskazań do zabiegu embolizacji żylnej należą:

  • aktywna infekcja, szczególnie ze współwystępującym kaszlem;
  • ciąża (u kobiet);
  • niekontrolowane lub zaostrzające się choroby przewlekłe;
  • istotna alergia na środki kontrastowe lub stosowane materiały embolizacyjne.

Możliwe powikłania po zabiegu embolizacji żylnej

Embolizacja żylna, mimo że jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym, jak każda procedura medyczna może wiązać się z występowaniem pewnych powikłań. W Klinice Flebologii, dzięki doświadczonemu zespołowi, opiece anestezjologicznej i nowoczesnym technikom zabiegowym, odsetek powikłań jest bardzo niski (poniżej 5%), a większość z nich ma charakter przemijający i nie wymaga dodatkowego leczenia.

Powikłania wczesne (do 24 godzin od zabiegu):

  • związane z założeniem dostępu naczyniowego: krwiak w miejscu wkłucia, miejscowe zaczerwienienie i bolesność, zakażenie miejsca wkłucia;
  • związane z procedurą zabiegową: reakcja alergiczna na środek kontrastowy (zwykle o łagodnym przebiegu); przejściowy ból w obszarze embolizowanym (najczęściej w podbrzuszu i na lewo od kręgosłupa), przemieszczenie materiału embolizacyjnego (ekstremalnie rzadkie przy użyciu stosowanych przez nas technik zabiegowych).

Powikłania średnio-wczesne (do 2 tygodni od wykonania zabiegu embolizacji żylnej):

  • zespół poembolizacyjny: główną składową zespołu embolizacyjnego są bóle podbrzusza przypominające miesiączkę w przypadku kobiet (wg naszych badań dotyka około 40% embolizowanych Pacjentek); niewielkie podwyższenie ciepłoty ciała (rzadko gorączka) utrzymujące się przez 2-3 dni; ogólne osłabienie oraz przejściowe nudności.
  • zapalenie lub zakażenie układu moczowego (zdarza się u Pań po założeniu cewnika do pęcherza moczowego).

Powikłania późne (powyżej 2 tygodni od zabiegu):

  • związane z użytym materiałem embolizacyjnym: przemieszczenie materiału embolizacyjnego (na tym etapie praktycznie niespotykane); niecałkowite zamknięcie naczynia żylnego lub spływu żylnego wymagające powtórnego zabiegu (zdarza się często w przypadków tzw. cząstkowych embolizacji żylnych, gdy zamykany jest jeden spływ żylny a istnieje konieczność wyłączenie z krążenia np. 3 pni żylnych powodujących żylaki w miednicy).
  • związane z procesem gojenia: przetrwały ból w rzucie podbrzusza czy w rzucie kanału pachwinowego lub worka mosznowego u mężczyzn; zwykle ustępuje po 2-5 tygodniach.

W Klinice Flebologii dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować ryzyko powikłań, a nasi specjaliści pozostają do dyspozycji Pacjentów w okresie rekonwalescencji. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, prosimy o niezwłoczny kontakt z naszą Rejestracją.

review-bg

Opinie naszych Pacjentów

Każda pozytywna opinia to dla nas powód do dumy i motywacja do dalszego działania. Dodaj opinię i podziel się z innymi swoją historią leczenia 🙂

Doceniasz naszą opiekę? Dodaj swoją opinię!

Dr Venus: wirtualna doradczyni Pacjenta

Szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące żył? Zapytaj naszą Dr Venus!

Pacjentka Kliniki Flebologii po leczeniu embolizacyjnym.
  • Czy przy niewydolności lewej żyły jajnikowej i bolesnych miesiączkach powinnam zgłosić się do flebologa?
  • Tak, zdecydowanie powinnaś zgłosić się do flebologa. Niewydolność lewej żyły jajnikowej może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do bolesnych miesiączek oraz innych objawów związanych z niewydolnością żylą miednicy.

Chcesz umówić wizytę w Klinice Flebologii?

Zapraszamy do kontaktu!