
PRACOWNIA NACZYNIOWA - KLINIKA FLEBOLOGII
W Klinice Flebologii i w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Centrum Medycyny Sportowej (CMS) wykorzystujemy wszystkie techniki współczesnej diagnostyki obrazowej w ustalaniu tła choroby żylnej:
- ultrasonografię dopplerowską (USG Doppler)
- ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS)
- wenografię tomografii komputerowej (CTV)
- wenografię rezonansu magnetycznego (MRV)
- flebografię w technologii cyfrowej
Jak pokazuje nasza praktyka codzienna przed wdrożeniem leczenia przyczynowego samo badanie dopplerowskie bywa często niewystarczające. Największym błędem w leczeniu chorób żył jest wyciąganie wniosków tylko i wyłącznie na podstawie samego badania USG Doppler żył kończyn dolnych oraz ograniczanie się do takich metod leczenia jak: stripping czy chirurgiczne wyciąganie żył (tzw. flebektomia). Tego typu podejście diagnostyczno-lecznicze skutkuje zazwyczaj szybkim nawrotem i w dłuższej perspektywie pogorszeniem stanu układu żylnego, wynikającym z wyczerpywania się jego możliwości pojemnościowych. Wykonywane kilkukrotnie zabiegi na układzie powierzchownym, wskutek braku leczenia przyczynowego, doprowadzają do przeciążenia układu głębokiego i do nasilenia objawów klinicznych.
Jak zacząć przyczynowe leczenie chorób żył?
Odpowiedź na to pytanie jest jedna: zawsze od właściwie wykonanego badania USG Doppler. Po dokładnym zobrazowaniu układu żylnego w ponad 90% przypadków jesteśmy w stanie zacząć leczyć Pacjenta przyczynowo. Najtrudniej leczy się Pacjentów, którzy poddani byli w przeszłości kilku zabiegom (np. skleroterapii czy operacji chirurgicznej usuwania żylaków) wykonywanym w niewłaściwej kolejności.
W Klinice Flebologii leczenie przyczynowe chorób żylnych najczęściej zaczyna się w Pracowni Naczyniowej, gdzie wykonywane są małoinwazyjne zabiegi wewnątrzżylne zarówno pod kontrolą aparatury ultrasonograficznej (ultrasonografia przezskórna i wewnątrznaczyniowa), jak również przy asyście aparatury rentgenowskiej z wykorzystaniem najnowocześniejszego ramienia C firmy Philips.
W Pracowni Naczyniowej Kliniki Flebologii wykonywane są liczne procedury żylne, takie jak:
- embolizacja (wewnątrzżylne zamykanie) niewydolnych pni żylnych w przebiegu niewydolności żylnej miednicy u kobiet i u mężczyzn;
- wewnątrzżylne leczenie malformacji żylnych;
- małoinwazyjne leczenie żylaków okolic intymnych
- angioplastyka żylna (wenoplastyka) w przebiegu zwężeń wrodzonych, nabytych i w przebiegu żylnych zespołów uciskowych, takich jak zespół „dziadka do orzechów” czy zespół May-Thurnera;
- implantacja stentów w żylnych zespołach uciskowych i w pozakrzepowych zaburzeniach odpływu;
- zabiegi wewnątrzżylne pod kontrolą ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (ang. – intravascular ultrasound; IVUS)
W Pracowni Naczyniowej Kliniki Flebologii w wybranych przypadkach przeprowadzane są również zabiegi łączone (inaczej hybrydowe), polegające na jednoczasowym leczeniu niewydolności żylnej miednicy, żylnych zespołów uciskowych i niewydolności żylnej kończyn dolnych, także z wykorzystaniem metod chirurgicznych.
Należy pamiętać, iż współczesne zabiegi wewnątrzżylne cechują się niezwykłą precyzją i znikomą bolesnością. Większość zabiegów wykonywanych w Pracowni Naczyniowej Kliniki Flebologii odbywa się z tzw. dostępu przezskórnego bez cięć na skórze i bez istotnych odczuć bólowych. W zależności o typu procedury, zawsze w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą USG, zakładane są różnego rodzaju koszulki naczyniowe, przez które lekarze flebolodzy i radiolodzy interwencyjni precyzyjnie dostają się do nieprawidłowych naczyń żylnych.
Pomimo, iż większość współczesnych zabiegów żylnych wykonywanych w naszej Pracowni cechuje się znikomą bolesnością, to jednak każdy z zabiegów przeprowadzany jest przy asyście zespołu anestezjologicznego. Całkowity pobyt Pacjenta w Klinice Flebologii wynika z czasu zabiegu i czasu przebywania w oddziale szpitalnym CMS. W większości przypadków pobyt Pacjenta trwa od 4 do 8 godzin (wszystko w zależności od złożoności wykonywanej procedury).
